Հակառակորդը կիրառել է հարվածային ԱԹՍ Երիցվանք գյուղական համայնքի, նաև Հայաստանի Սյունիքի մարզի, Կապանի շրջանի Արծվանիկ բնակավայրի ուղղությամբ։ Տուժածներ չկան։Այդ մասին հայտարարել է պաշտպանության նխարարության խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
ՊՆ խոսնակը նշել է նաև, որ հակառակորդը նենգաբար փորձում է փոխել իրավիճակը մինչև հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցումը։
«Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունից հետո հարավային ուղղությամբ հակառակորդի կողմից ուժգնացել է ԱԹՍ-ի օգտագործումը։ ՊԲ ստորաբաժանումները կասեցնում են հակառակորդի բոլոր գրոհները՝ պատճառելով մարդուժի և ԱԹՍ-ի մեծ կորուստներ։ Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները պատրաստ են կասեցնելու հակառակորդի նախահարձակ մտադրությունները»,-ասվում է գրառման մեջ։
Պաշտպանության բանակն իր հերթին տեղեկացնում է, որ հրադադարի մասին հայտարարությունից հետո արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում իրադրությունը եղել է հարաբերական կայուն լարված: Առանձին հատվածներում շարունակվել են փոխհրաձգություններ, հրթիռա-հրետանային մենամարտեր:
Ներկա պահին ճակատային գծում տարբեր ինտենսիվությամբ շարունակվում են մարտական գործողությունները: Առավել թեժ մարտեր են ընթանում հարավային ուղղությամբ: Հակառակորդը լայնորեն կիրառում է հարվածային թռչող սարքեր: ՊԲ ստորաբաժանումները հաջողությամբ դիմագրավում են հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին և պատճառում ցավոտ հարվածներ:

In a separate statement the Karabakh Defense Army said that despite an agreement on the cessation of hostilities starting from midday, Azerbaijan has intensified its use of drones in the south of the contact line.
"The units of the Defense Army thwart all the attacks of the enemy, causing heavy losses to manpower. The enemy is perfidiously trying to alter the situation until the ceasefire declared for humanitarian purposes on October 10 at 12:00 takes effect," the statement reads.
"The units of the Artsakh Defense Army are ready to stop the enemy's assailant intentions."
Azerbaijan, with help from Turkey, launched a large-scale offensive against Karabakh (Artsakh) in the morning of September 27, shelling Armenian positions and civilian settlements with large caliber weapons and rocket systems. Armenia and Karabakh have introduced martial law and total mobilization. The Armenian side has reported deaths and injuries both among the civilian population and the military. International and local journalists too have been injured in Azeri shelling of towns and villages, as well as the iconic Ghazanchetsots Cathedral in Shushi. A humanitarian ceasefire has been agreed upon beginning from midday, October 10.