Թուրքիան և այլ պետությունները չպետք է միջամտեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, այս մասին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ զրույցում ասել է Կանադայի ԱԳ նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը, փոխանցում է Reuters-ը:
Շամպանը հոկտեմբերի 11-ին մեկնելու է Եվրոպա՝ ԼՂ ճգնաժամը դաշնակիցների հետ քննարկելու։
Կանադայի ԱԳ նախարարը Չավուշօղլուին կոչ է արել օգնել նպաստել իրավիճակի հանդարտեցմանը և խրախուսել Թուրքիայի դաշնակից Ադրբեջանին մասնակցել խաղաղ բանակցություններին:
«Ասելիքս շատ հստակ էր՝ Թուրքիան և այլ պետությունները պետք է դուրս լինեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից: Մենք վճռական քննարկում ունեցանք, որի ընթացքում ես նրան վճռականորեն ներկայացրեցի Կանադայի դիրքորոշումը», – ասել է Շամպանը:
Հոկտեմբերի 6-ին Կանադան որոշեց սառեցնել իր պաշտպանական տեխնոլոգիաների Թուրքիա արտահանումը՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտության գոտում օգտագործման պատճառով։

Foreign Affairs Minister Francois-Philippe Champagne said on Friday, October 9 that he told his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu that Ankara should "stay out" of the Nagorno-Karabakh conflict, CBC/Radio-Canada reports.
Speaking to reporters on Friday prior to embarking on a week-long European tour to discuss the ongoing bloodshed in Karabakh and tensions between Greece and Turkey in the Eastern Mediterranean, Champagne said he had a "firm conversation" with Turkish Foreign Affairs Minister Mevlut Cavusoglu.
"The message was very clear that external parties should stay out because it's already a very complex situation," Champagne said.
"We deplore the loss of life and we need to make sure that no one is fuelling the conflict. Quite the opposite, the international community needs to be united in calling the parties back to the negotiating table, [to] respect the ceasefire and protect civilians."
Champagne said he asked his Turkish counterpart to use his influence to convince Azerbaijan to return to the negotiating table without any preconditions.