Թուրքիան և այլ պետությունները չպետք է միջամտեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, այս մասին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ զրույցում ասել է Կանադայի ԱԳ նախարար Ֆրանսուա-Ֆիլիպ Շամպանը, փոխանցում է Reuters-ը:
Շամպանը հոկտեմբերի 11-ին մեկնելու է Եվրոպա՝ ԼՂ ճգնաժամը դաշնակիցների հետ քննարկելու։
Կանադայի ԱԳ նախարարը Չավուշօղլուին կոչ է արել օգնել նպաստել իրավիճակի հանդարտեցմանը և խրախուսել Թուրքիայի դաշնակից Ադրբեջանին մասնակցել խաղաղ բանակցություններին:
«Ասելիքս շատ հստակ էր՝ Թուրքիան և այլ պետությունները պետք է դուրս լինեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից: Մենք վճռական քննարկում ունեցանք, որի ընթացքում ես նրան վճռականորեն ներկայացրեցի Կանադայի դիրքորոշումը», – ասել է Շամպանը:
Հոկտեմբերի 6-ին Կանադան որոշեց սառեցնել իր պաշտպանական տեխնոլոգիաների Թուրքիա արտահանումը՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտության գոտում օգտագործման պատճառով։

Глава МИД Канады Франсуа-Филипп Шампань в разговоре со своим турецким коллегой Мевлютом Чавушоглу призвал Турцию не вмешиваться в конфликт в Нагорном Карабахе. Об этом сообщил сам Шампань.
Глава МИД Канады попросил Анкару посодействовать в возвращении противоборствующих сторон за стол переговоров.
«Мое послание было очень четким – Турция и другие внешние стороны не должны вмешиваться в конфликт. У нас был жесткий разговор на эту тему, и я ясно дал ему понять позицию Канады», – сказал министр, пишет Reuters.
По словам Шампаня, Чавушоглу согласился, что у конфликта нет военного решения, и необходимо возвратить стороны за стол переговоров.
Турция принимает активное участие в военных действиях в Карабахе, поддерживая Азербайджан и вооружением, и переброской в зону конфликта наемников. ВС Азербайджана используют турецкие истребители и БПЛА турецкого производства, в которых исползуются канадские датчики. В связи с этим Канада приостановила поставки вооружения в Турцию.