Անտեսելով հոկտեմբերի 10-ի՝ ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցումը, ադրբեջանական ստորաբաժանումները 12:05-ին գրոհ են ձեռնարկել «Կարախանբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ, հայտնել է պաշտպանության նախարաարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները դիմում են համապատասխան միջոցների՝ կասեցնելու հակառակորդի գրոհը»,-գրել է նա։
Հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12։00-ին Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներին կրակի դադարի հրաման էր տրվել։ՀՀ-ն և Ադրբեջանը Մոսկվայում արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ հանդիպմանը պայմանավորվել էին հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12։00-ից ԼՂ հակամարտության գոտում հումանիտար նպատակներով կրակի դադարեցման մասին՝ դիակների և գերիների փոխանակման նպատակով։

Azerbaijan launched an offensive on the Nagorno-Karabakh line of contact at 12:05 pm Saturday, October 10, although a humanitarian ceasefire was supposed to enter into effect at 12:00 pm, Armenian Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said on Facebook.
"The units of the Artsakh Defense Army are taking measures to stop the enemy's attack," Stepanyan added.
Stepanyan reported earlier that the Karabakh Defense Army had been ordered to cease the fire in the conflict zone
Minutes before the ceasefire was set to come into effect, the Armed Forces of Azerbaijan launched drone strikes, using a large number of UAV's. Also Saturday, the Azerbaijani military struck the residential areas of Karabakh's capital Stepanakert with missiles, launched a drone strike near Yeritsvank community of Karabakh (Artakh), as well as the Artsvanik settlement near Kapan, Armenia.