Անտեսելով հոկտեմբերի 10-ի՝ ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցումը, ադրբեջանական ստորաբաժանումները 12:05-ին գրոհ են ձեռնարկել «Կարախանբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ, հայտնել է պաշտպանության նախարաարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
«Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները դիմում են համապատասխան միջոցների՝ կասեցնելու հակառակորդի գրոհը»,-գրել է նա։
Հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12։00-ին Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներին կրակի դադարի հրաման էր տրվել։ՀՀ-ն և Ադրբեջանը Մոսկվայում արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ հանդիպմանը պայմանավորվել էին հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12։00-ից ԼՂ հակամարտության գոտում հումանիտար նպատակներով կրակի դադարեցման մասին՝ դիակների և գերիների փոխանակման նպատակով։

Игнорируя объявленноe 10 октября с 12:00 гуманитарнoe прекращение огня в зоне карабахского конфликта, азербайджанские подразделения в 12:05 предприняли атаку на участок «Карахамбейли». Об этом сообщила пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян.
Она добавила, что подразделения Армии обороны Арцаха предпринимают соответствующие меры по пресечению атаки противника.
Как сообщалось ранее, подразделения Армии обороны 10 октября в 12:00 получили приказ о прекращении огня в зоне карабахского конфликта.