11 Հոկտեմբեր 2020 - 07:29 AMT
Թե ցեղասպանություն ապրած Իսրայելի, և թե այլ երկրների իշխանությունները տեղյակ են, որ Ադրբեջանին իրենց վաճառած անօդաչու թռչող սարքերն օգտագործվում են գրոհային նպատակով։ Եվ այդ երկրները շարունակում են մատակարարել, ինչն ապացուցում է, որ աշխարհում տիրում է փողը։
Այս մասին հայտարարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Իսրայելի կառավարությունը տեղյակ է, որ իրենց միայն պաշտպանական նպատակներով օգտագործելու համար վաճառած անօդաչու թռչող սարքերն օգտագործվում են գրոհելու նպատակով։
Հարությունյանի խոսքով՝ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Իսրայելի իշխանությունը ոչ միայն տեղյակ էր, որ Ադրբեջանի իրենցից գնած անօդաչու թռչող սարքերը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ օգտագործվում են ոչ թե պաշտպանողական, այլ հարձակողական նպատակներով, այլև իսրայելցի մասնագետներն էին օգտագործում դրանք։
«Դրա համար եթե Իսրայելի իշխանությունն ասեր, որ տեղյակ չենք, դա հերթական ծաղրանքը կլիներ մարդկությանը։ Իհարկե, տեղյակ են և շարունակում են այսօր մատակարարել: Այս ցեղասպանության համար պատասխան է տալիս նաև Իսրայելի իշխանությունը, որն ապրել է ցեղասպանություն: Աշխարհում փողն է տիրում, և Իսրայելի ղեկավարության կողմից իրականացվող այս քայլերը հերթական ապացույցն են։ Տեղյակ են ոչ միայն Իսրայելի իշխանությունը, այլ բոլոր իշխանությունները

11 Октябрь 2020 - 08:52 AMT
Власти как пережившего геноцид Израиля, так и других стран знают, что проданные ими Азербайджану беспилотники используются в военных целях против мирного населения, однако эти страны продолжают поставки, что доказывает, что деньги доминируют в мире. Об этом заявил президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араик Арутюнян, отвечая на вопрос, знает ли израильское правительство, что дроны, проданные в оборонительных целях, используются для нападения.
По словам Арутюняна, во время Апрельской войны 2016 года в Карабахе израильские власти не только знали, что беспилотники, которые они продали Азербайджану, использовались против Нагорного Карабаха не в оборонительных, а в наступательных целях, но и отправили своих специалистов для управления этими БПЛА.
«Поэтому, если бы израильское правительство заявило, что оно не в курсе, это было бы очередным издевательством над человечеством. Конечно, они в курсе, и они продолжают поставки сегодня. Правительство Израиля, пережившее геноцид, несет ответственность за этот геноцид. В мире правят деньги, и тому доказательство шаги правительства Израиля», – отметил Арутюнян, добавив, что не только в Израиле знают всю правду, но и в других странах.
В ходе крупномасштабных военных действий в зоне карабахского конфликта Азербайджан применяет против мирного населения Карабаха ударные БПЛА, а также кассетные боеприпасы израильского производства.