Արցախի Ազգային ժողովը կոչ է անում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Իրանի իշխանություններին ստեղծել համատեղ Հակաահաբեկչական կոալիցիա՝ տարածաշրջան ներթափանցած ահաբեկիչներին և նրանց խմբավորումներին օպերատիվ և արդյունավետ կերպով ֆիզիկապես չեզոքացնելու համար, փոխանցում են Հայկական միասնական տեղեկատվական հարթակից։
ԱԺ-ից նշել են, որ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում Թուրքիայի օժանդակությամբ, տարածաշրջան են ներթափանցել միջազգային ահաբեկիչներ և տարատեսակ ծայրահեղ խմբավորումների ներկայացուցիչներ Սիրիայից, Իրաքից, Լիբիայից և այլ տարածաշրջաններից։ Այս մասին բազմաթիվ ապացույցներ կան ու պաշտոնական հայտարարություններ՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Իրանի, Սիրայի պաշտոնատար անձանց կողմից։
Արցախից կոչ են անում նաև դատապարտել Ադրբեջանի կողմից միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների և նրանց ներկայացուցիչների օգտագործումն Արցախի դեմ ռազմական ագրեսիայում և ստեղծել համատեղ Հակաահաբեկչական կոորդինացիոն կենտրոն՝ այս տարածաշրջան ներթափանցած միջազգային ահաբեկիչներին, նրանց տեղաբաշխման կետերը և համապատասխան ռազմակայանները հայտնաբերելու և համատեղ չեզոքացման ծրագրեր մշակելու համար։
Ըստ ԱԺ-ի` Թուրքիայի և Բաքվի իշխանությունների բերած ահաբեկիչները, եթե կարճաժամկետ կտրվածքով սպառնում են Արցախին, ապա երկարաժամկետ կտրվածքով գլոբալ սպառնալիք են և տարածաշրջանային պետություններին, և միջազգային անվտանգությանը, և հենց բուն Ադրբեջանի խաղաղ բնակչության համար:

The National Assembly of Artsakh (Nagorno-Karabakh) has called on Armenia, Russia and Iran to create a center for counter-terrorism coordination to identify and neutralize international terrorists who have penetrated the region, as well as their points of deployment and military bases.
In a statement published Sunday, October 11, the parliament said international terrorists and members of extremist groups from Syria, Iraq, Libya and other countries have been deployed in the region by Turkey, which is openly supporting Azerbaijan's aggression against Karabakh.
Armenia was the first to report on Turkey's deployment of thousands of Syrian fighters to Azerbaijan on September 28. International media publications followed suit, as did reaction from France, Russia, Syria and Iran.
Karabakh's National Assembly called on Russia and Iran to condemn the use by Azerbaijan of international terrorist groups in military aggression against Artsakh.
Armenia, Iran and Russia were also urged to create a joint counter-terrorism coalition for the prompt and effective physical neutralization of terrorists and that have reached the region.