Արցախում հոկտեմբերի 10-ի հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածության ուժի մեջ մտնելուց հետո ադրբեջանական կողմը սպանել է առնվազն 5 քաղաքացիական անձի։ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը լուսանկարներ է հրապարակել խոշտանգված աճյուններից (18+)։
Մինչև hոկտեմբերի 10-ը ներառյալ Արցախում ադրբեջանական գործողություններից մահացել է 25 քաղաքացիական, որից 5-ը՝ հոկտեմբերի 10-ին։ Առնվազն 102 վիրավոր է եղել: Զոհերի մեծամասնությունը հիսունն անց տարիքի են, նրանցից 9-ը կին է, 1-ը՝ երեխա:
Մասնավորապես, հոկտեմբերի 10-ի կեսօրին Հադրութ ներխուժած դիվերսիոն խմբի անդամները գնդակահարել են առնվազն 4 քաղաքացիականի՝ հաշմանդամություն ունեցող Միշա Մովսիսյանին, նրա մորը՝ Անահիտ Մովսիսյանին, Նվեր Գրիգորյանին և Արտյոմ Միրզոյանին:
Ըստ ՄԻՊ-ի՝ նախնական տվյալով` Հադրութում կան նաև այլ քաղաքացիական զոհեր, հանգամանքները դեռ պարզվում են:
Հոկտեմբերի 10-ի օրվա վերջին և գիշերվա ընթացքում Ադրբեջանը հրթիռահրետանային հարվածներ է հասցրել Ստեփանակերտի, Մարտունու, Շուշիի և այլ բնակավայրերի բնակելի հատվածներին: Դրանց հետևանքով Մարտունի քաղաքում իր տան փլատակների տակ սպանվել է 75-ամյա Պարգև Սաղյանը, իսկ Շոշ գյուղում` վիրավորվել 65-ամյա կին:
Ստեփանակերտի վնասված տներից մեկի տարածք այցի ընթացքում Պաշտպանը գտել է միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված «Սմերչ» կասետային հրթիռի մնացորդներ, որոնք պարբերաբար ու լայնորեն կիրառվում են Ադրբեջանի կողմից:
Հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12։00-ին Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներին կրակի դադարի հրաման էր տրվել, սակայն, ադրբեջանական ստորաբաժանումները 12:05-ին գրոհ են ձեռնարկել «Կարախամբեյլի» կոչվող տեղամասի ուղղությամբ և դիվերսոն մարտեր Հադրութի ուղղությամբ։ Իսկ գիշերվանից սկսել է հրթիռակոծել Ստեփանակերտը, Շուշին և այլ բնակավայրեր։ Հոկտեմբերի 11-ին հարավում հակառակորդը ձեռնարկել է գրոհ։

11 Октябрь 2020 - 17:21 AMT
С начала крупномасштабных военных действий в зоне карабахского конфликта 25 мирных жителей Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) были убиты в результате военных преступлений Азербайджана. Об этом сообщил омбудсмен Арцаха Артак Бегларян.
Он отметил, что в числе убитых есть один ребенок и 9 женщин. Еще 102 мирных жителя получили ранения.
При этом не менее 5 мирных жителей Арцаха были убиты азербайджанскими вооруженными силами после вступления в силу соглашения о прекращении огня 10 октября в 12:00.
В частности, во второй половине дня 10 октября диверсанты, вторгшиеся в город Гадрут, застрелили не менее четырех мирных жителей: инвалида Мишу Мовсисяна, его мать Анаит Мовсисян, Нвера Григоряна и Артема Мирзояна. По предварительным данным, среди мирного населения Гадрута есть и другие пострадавшие. Обстоятельства пока выясняются.
В конце дня и в течение ночи азербайджанские вооруженные силы обстреляли ракетами жилые районы Степанакерта, Мартуни, Шуши и другие населенные пункты. В результате 75-летний Паргев Сагян погиб под обломками своего дома в городе Мартуни, а 65-летняя женщина была ранена в селе Шош.
В результате целенаправленного обстрела населенных пунктов значительно повреждены жилые дома и инфраструктура. Во время посещения одного из разрушенных домов в Степанакерте омбудсмен обнаружил фрагменты запрещенной международным гуманитарным правом кассетного заряда «Смерч», которая регулярно и широко используется азербайджанскими ВС.
В ночь на 10 октября Армения и Азербайджан договорились о прекращении огня с полудня для обмена пленными и телами погибших и заявили, что при посредничестве сопредседателей Минской Группы ОБСЕ на основе базовых принципов урегулирования приступают к субстантивным переговорам с целью скорейшего достижения мирного урегулирования. Однако и после вступления в силу режима прекращения огня Азербайджан не перестает наносить удары в том числе по территории Армении. Утром в направлении Гадрута была предпринята попытка диверсионно-разведывательного проникновения.