Մարդու իրավունքների սիրիական դիտարանի տվյալներով` հոկտեմբերի 10-ի դրությամբ Թուրքիայի կողմից մատակարարված 107 սիրիացի զինյալ է սպանվել Ադրբեջանում։
Ըստ դիտարանի` կան նաև բազմաթիվ վիրավորներ և անհետ կորածներ։
Նշվում է, որ Ադրբեջան տեղափոխված վարձկանների թիվը հասնում է 1450-ի:
Հոկտեմբերի 3-ին դիտարանը հայտնել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում մարտերի սկզբից ի վեր Ադրբեջանի կողմից կռվող ընդհանուր 64 սիրիացի վարձկան է մահացել։
Դեռ սեպտեմբերի 27-ից առաջ Հայաստանը հայտարարել էր, որ իր տեղեկություններով՝ Թուրքիան Ադրբեջան սիրիացի վարձկաններ է տեղափոխել։ Թուրքիան և Ադրբեջանը հերքում են այդ լուրերը, մինչ զուգահեռ միջազգային մամուլում և սոցցանցերում դրանք հաստատող բազմաթիվ վկայություններ և տեսանյութեր են հայտնվում։

At least 107 Syrian mercenaries deployed by Turkey in Azerbaijan have been killed in fighting along the Nagorno-Karabakh line of contact, the Syrian Observatory for Human Rights reported on October 10.
The Observatory said many more have been injured in hostilities.
According to the monitor, the number of Syrian fighters who were transported to Azerbaijan reached 1,450, as of October 10.
Armenia was the first to report on Turkey's deployment of thousands of Syrian fighters to Azerbaijan as early as September 28. International media publications followed suit, as did reactions from France, Russia, Syria and Iran.