Արցախի ՊԲ ՀՕՊ ստորաբաժանումները հյուսիսարևելյան ուղղությամբ խոցել են հակառակորդի մեկ հատ Սու-25 գրոհիչ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է պաշտպանության նախարարության խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։
Գրառման մեջ ասվում է նաև, որ «Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի F-16 կործանիչների պատսպարմամբ ադրբեջանական օդուժը սահմանի երկայնքով կիրառում է Սու-25 գրոհիչ ինքնաթիռներ»։
Հոկտեմբերի 12-ին, ադրբեջանական զինուժն, անտեսելով հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, առաջնագծի տարբեր ուղղություններով կրկին անցել է նախահարձակ գործողությունների: Հադրութի հատվածում լայնածավալ մարտական գործողությունները շարունակվում են:Ադրբեջանը, մեծաքանակ ուժեր կենտրոնացնելով այդ ուղղությամբ, ամեն կերպ փորձում է ներխուժել քաղաք, իսկ Պաշտպանության բանակը ամեն թիզ հողի համար ծանր մարտեր է մղում։

Подразделения ПВО Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карбахской Республики) сбили штурмовой самолет Су-25 ВВС Азербайджана. Об этом сообщила пресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян.
Азербайджанский самолет был сбит в северо-восточном направлении.
При этом Степанян отметила, что Азербайджан применяет штурмовые самолеты Су-25 вдоль границы Карабаха под прикрытием истребителей F-16 ВВС Турции.
С полудня 10 октября в зоне карабахского конфликта вступил в силу режим прекращения огня, однако в тот же день в направлении Гадрута была предпринята попытка диверсионно-разведывательного проникновения. А в последующие дни ВС Азербайджана не прекращали обстрела как позиций Армии обороны, так и населенных пунктов Карабаха.