Արցախի Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմի՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի խստիվ պահպանման և շփման գծում իրավիճակի կայունության դեպքում պատրաստ է փոխադարձ մարդասիրական գործողություններ իրականացնել։
Հանձնաժողովն իր լիազորությունների շրջանակում անցել է նախապատրաստական աշխատանքների:
Հանձնաժողովի հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է․ «Նկատի ունենալով ՌԴ միջնորդությամբ 2020-ի հոկտեմբերի 10-ին մարդասիրական նպատակներով՝ ռազմագերիների, զոհված ռազմական ու քաղաքացիական անձանց դիակների փոխանակման համար ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման վերաբերյալ հայտարարությունը, ԱՀ Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովն իր պատրաստակամությունն է հայտնում հայտարարության մեջ նշված մարդասիրական գործողությունների իրականացման ուղղությամբ։
Արցախի պաշտպանության բանակի ղեկավարության կողմից բոլոր ստորաբաժանումներին հրաման է տրված 2020-ի հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 12։00-ին, դադարեցնելու ռազմական գործողությունները»։
Հոկտեմբերի 12-ին, ադրբեջանական զինուժն, անտեսելով հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը, առաջնագծի տարբեր ուղղություններով կրկին անցել է նախահարձակ գործողությունների: Հադրութի հատվածում լայնածավալ մարտական գործողությունները շարունակվում են:Ադրբեջանը, մեծաքանակ ուժեր կենտրոնացնելով այդ ուղղությամբ, ամեն կերպ փորձում է ներխուժել քաղաք, իսկ Պաշտպանության բանակը ամեն թիզ հողի համար ծանր մարտեր է մղում։

12 Октябрь 2020 - 13:16 AMT
Карабах готов к взаимным действиям гуманитарного характера, если Баку будет строго соблюдать прекращение огня
Карабахская сторона готова осуществить взаимные действия гуманитарного характера в случае, если азербайджанская сторона будет строго соблюдать режим прекращения огня. Об этом сообщает Государственная комиссия Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших.
«Принимая во внимание принятое 10 октября 2020 года при посредничестве Российской Федерации заявление о прекращении огня в зоне азербайджано-карабахского конфликта в гуманитарных целях для обмена военнопленными, телами погибших военных и гражданских лиц, Государственная Комиссия Республики Арцах по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших выражает готовность осуществить упомянутые в заявлении гуманитарные действия», – говорится в сообщении.
Отмечается, что с полудня 10 октября подразделениям Армии обороны дан приказ прекратить военные действия.
Комиссия в рамках своих полномочий приступила к подготовительным работам и готова осуществить взаимные гуманитарные действия в случае, если азербайджанская сторона будет строго соблюдать режим прекращения огня, и обстановка вдоль линии соприкосновения стабилизируется.