Քարոզչության մասնագետ, պատմաբան, գիտնական Նոամ Չոմսկին անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմին՝ նշելով, որ Թուրքիայի առաջնորդը փորձում է ստեղծել Օսմանյան խալիֆայություն, իսկ Իսրայելին միայն հետաքրքրում է զենքի վաճառքը, ոչ դրանց զոհերը։
Չոմսկու խոսքով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հիմնականում փորձում է Օսմանյան խալիֆայության նման մի բան ստեղծել, դառնալ գերագույն առաջնորդ, խալիֆ, իր կշիռը տարածել ամենուր՝ միաժամանակ ոչնչացնելով Թուրքիայում ժողովրդավարության մնացորդները։ Իսկ Իսրայելը հետաքրքրված է միայն զենքի վաճառքով, զենք կվաճառի բոլորին՝ անկախ նրանից, թե ում կսպանեն դրանով․ դա Իսրայելի տնտեսության հիմքն է։
The Armenian Weekly-ի փոխանցմամբ՝ ըստ Չոմսկու՝ իրական ճգնաժամը հասունացել է, երբ Ադրբեջանը թուրքերի աջակցությամբ զինվում էր իսրայելական զենքով։ Ըստ նրա՝ սա միջազգային սրացում է՝ տարօրինակ հարաբերություններով, երկու կողմում էլ Ռուսաստանն է, Իրանն էլ սատարում է Հայաստանին։
«Շատ ուժեր են ներգրավված, և կարող ենք հուսալ, որ միջազգային ջանքեր կներդրվեն, որպեսզի մեղմեն ագրեսիան, քանի դեռ այն չի վերածվել միջազգային պատերազմի»,- ասել է նա։

Известный философ, лингвист и историк Ноам Хомский прокомментировалситуацию в Нагорном Карабахе и роль в ней Турции, отметив, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пытается создать подобие Османского халифата и распространить свое влияние.
По словам историка, Израиль просто продает оружие и ему все равно, кто будет убит этим оружием, пишет The Armenian Weekly.
«Эрдоган в основном пытается создать что-то вроде Османского халифата в Турции, и он, как халиф, верховный лидер, будет распространять свое влияние по всей территории, разрушая остатки демократии в Турции. Израиль заинтересован только в продаже оружия. Они продают оружие кому угодно, совершенно не считаясь с тем, кого им будут убивать», – отметил Хомский.
По его словам, настоящий кризис начался, когда Азербайджан при поддержке Турции, применил израильское оружие, и азербайджанские вооруженные силы убивают им армян Нагорного Карабаха. Хомский добавил, что это международное обострение со странными отношениями, «Россия находится пообе стороны, а Иран поддерживает Армению».
«Задействовано много злонамеренных сил, и можно только надеяться, что будут предприняты определенные международные усилия для смягчения преступлений, агрессии, прежде чем она превратится в бойню, возможно, в международную войну», – добавил историк.