Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի ավելի քան 24,000 երեխա զրկվել է կրթության իրավունքն իրացնելու հնարավորությունից՝ դպրոց հաճախելուց: Չնայած միջազգային պարտավորություններին՝ Ադրբեջանը շարունակում է միջազգային իրավունքի նորմերով արգելված զինատեսակներից հրետակոծել անգամ կրթական հաստատությունները:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտնում է, որ վնասվել է 10-ից ավելի դպրոց, ինչպես նաև մանկապատեզներ և օժանդակ շինություններ:
«Անվտանգ դպրոցների հռչակագրի» սկզբունքները և դրա ուղեցույցները սահմանափակում են դպրոցների և համալսարանների օգտագործումը ռազմական նպատակներով և հորդորում ուժեղացնել կրթության պաշտպանությունը հարձակումներից, ինչպես նաև ապահովել անվտանգ կրթության շարունակականությունը զինված ընդհարումների ընթացքում: ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն կոչ է արել ապահովել երեխաների կրթության իրավունքը։

More than 24,000 children in Artsakh (Nagorno-Karabakh) have been denied access to education as a result of Azerbaijan's aggression against Artsakh, the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sport said Tuesday, October 13.
Despite its international commitments, Azerbaijan continues shelling even educational institutions with weapons prohibited by international law, the Ministry said.
According to official information, more than 10 schools, as well as kindergartens and ancillary buildings have been damaged in Azerbaijan's fire.