Սեպտեմբերի 27-ից Արցախի ավելի քան 24,000 երեխա զրկվել է կրթության իրավունքն իրացնելու հնարավորությունից՝ դպրոց հաճախելուց: Չնայած միջազգային պարտավորություններին՝ Ադրբեջանը շարունակում է միջազգային իրավունքի նորմերով արգելված զինատեսակներից հրետակոծել անգամ կրթական հաստատությունները:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտնում է, որ վնասվել է 10-ից ավելի դպրոց, ինչպես նաև մանկապատեզներ և օժանդակ շինություններ:
«Անվտանգ դպրոցների հռչակագրի» սկզբունքները և դրա ուղեցույցները սահմանափակում են դպրոցների և համալսարանների օգտագործումը ռազմական նպատակներով և հորդորում ուժեղացնել կրթության պաշտպանությունը հարձակումներից, ինչպես նաև ապահովել անվտանգ կրթության շարունակականությունը զինված ընդհարումների ընթացքում: ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն կոչ է արել ապահովել երեխաների կրթության իրավունքը։

13 Октябрь 2020 - 11:49 AMT
С 27 сентября более 24,000 детей в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) лишены возможности посещать школу на фоне крупномасштабных военных действий в зоне карабахского конфликта.
По сообщению Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, несмотря на свои международные обязательства, Азербайджан продолжает обстреливать даже учебные заведения оружием, запрещенным международным правом.
Отмечается, что пострадали более 10 школ, а также детские сады и вспомогательные постройки.
Принципы Декларации о безопасных школах и ее руководящие принципы ограничивают использование школ и университетов в военных целях и призывают усилить защиту образования от нападений, а также обеспечить непрерывность безопасного образования во время вооруженного конфликта. ЮНЕСКО призвала обеспечить право детей Арцаха на образование.