Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Եվրասիայի տարածաշրջանային ղեկավար Մարտին Շյուպը լիահույս է, որ ԼՂ-ում մարդասիրական հրադադարի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կպահպանվի և շոշափելիորեն կթեթևացնի խաղաղ բնակչության կացությունը։
Նա վերահաստատել է Կոմիտեի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու զոհվածների աճյունների արտահանձմանը և ազատազրկվածների ազատ արձակմանը։
«Կողմերը պետք է մինչ այդ փոխհամաձայնություն ձեռք բերեն նշված գործընթացների ձևաչափի շուրջ»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ԿԽՄԿ-ն աշխատում է ամբողջ տարածաշրջանում՝ մեղմելու ներկայիս ռազմական իրավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց տառապանքը։ Մասնավորապես, դրամական աջակցություն և հիգիենայի պարագաներ է բաժանում հարյուրավոր ընտանիքների, ինչպես նաև անհետաձգելի բուժօգնության արկղիկներ՝ հիվանդանոցներին, և դատաբժշկական աջակցություն՝ իշխանություններին՝ կարիքների գնահատման նպատակով հնարավորության դեպքում իրականացնելով նաև դաշտային այցելություններ։
«Կանխատեսում ենք, որ առնվազն տասնյակ հազարավոր մարդիկ ողջ տարածաշրջանում աջակցության կարիք կունենան հաջորդ մի քանի ամիսներին։ Այս կապակցությամբ, մենք լրացուցիչ 9,2 մլն շվեյցարական ֆրանկի արտահերթ հայտ ենք ներկայացրել ու արդեն իսկ սկսել ենք մեծահոգի նվիրատվություններ ստանալ կառավարություններից, ինչի համար երախտապարտ ենք»,- ասել է Շյուպը։

The International Committee of the Red Cross remains ready to facilitate the handover of bodies of those killed in action and the release of detainees in the Nagorno-Karabakh conflict zone, ICRC Eurasia Regional Director Martin Schüepp said Tuesday, October 13, adding that the sides must agree on a format between themselves.
The ICRC has estimated that there are hundreds of thousands of people affected across the region.
"Civilians are dying or suffering life-changing injuries. Homes, businesses and once-busy streets are being reduced to rubble. The elderly and babies are among those forced to spend hours in unheated basements or to leave their homes for safety," Schüepp said.
"On top of this, healthcare facilities, health workers and ambulance services are straining to cope or even suffering reported direct attacks in places. There is upheaval, loss and fear in communities on both sides of the line of contact."
Schüepp expressed hope that the humanitarian ceasefire agreement will be abided by and will translate into meaningful relief for people impacted by the war.
"As such, the International Committee of the Red Cross remains ready to facilitate the handover of bodies of those killed in action and the release of detainees. The sides must agree on a format between themselves. We are in continuous discussions with them, passing proposals back and forth. Operational and logistical arrangements must be in place and the safety of our teams guaranteed, for the operation to begin," he said.
"We project that at least tens of thousands of people across the region will need support over the next few months. To this end we have issued an emergency appeal of an additional 9.2 million Swiss Francs ($10 million – Ed.) and have already started to receive generous donations from governments, for which we are very grateful."