Ռուսաստանը համաձայն չէ Ղարաբաղի հարցով Թուրքիայի դիրքորոշման հետ, հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է Sputnik Armenia-ն։
«Մենք համաձայն չենք Թուրքիայի հնչեցրած դիրքորոշման հետ, և որը նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտնել է մի քանի անգամ: Այստեղ ոչ մի գաղտնիք չկա. մենք չենք կարող կիսել այն պնդումները, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում ունի: Մոսկվան պաշտպանում է այն տեսակետը, որ Ղարաբաղում հնարավոր է միայն հակամարտության խաղաղ կարգավորում», – ասել է Լավրովը:
Նա ցավով նշել է, որ Թուրքիան այնպիսի դիրքորոշում ունի, որ աջակցում է Ադրբեջանի ցանկացած որոշման՝ այդ թվում ռազմական։
Լավրովը նաև հիշեցրել է, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն կապի մեջ է թուրք դիվանագետների ու Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ։
Նրա խոսքով՝ ՌԴ-ում համոզված են, որ ԼՂ հարցի խաղաղ լուծումը ոչ միայն հնարավոր է, այլ հակամարտության լուծման միակ տարբերակն է։

Россия не согласна с озвученной Турцией позицией по Карабаху. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров в интервью нескольким российским СМИ.
«Мы не согласны с той позицией, которую озвучила Турция и которую несколько раз высказывал (президент Азербайджана Ильхам) Алиев о том, что есть и допустимо военное решение конфликта. Мы не можем разделить эти позиции», – сказал Лавров, пишет Sputnik Armenia.
По его словам, к сожалению, Турция смогла разделить такой взгляд на вещи и подтвердила, что будет поддерживать любые действия, которые предпримет Азербайджан, включая военные.
Лавров напомнил, что МИД России находится в контакте с турецкими дипломатами, а он сам несколько раз беседовал с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу. Россия отстаивает свою точку зрения о том, что мирное урегулирование не только возможно, но и является единственным способом для решения проблемы, все остальное будет сохранять конфликт в несколько приглушенном состоянии, отметил глава МИД РФ.