Բանակցությունների գործընթացում Ադրբեջանը հասել էր մի կետի, որտեղ հայ ժողովրդի առաջ դնում էր սեփական իրավունքներից հրաժարվելու պահանջ, այդ երկիրը պահանջում էր անհապաղ հանձնել 7 շրջանից 5-ը, մյուս երկուսը հանձնելու ժամանակացույց նշել և արձանագրել, որ Արցախը որևէ կարգավիճակի դեպքում պետք է լինի Ադրբեջանի կազմում, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ Հայաստանի իշխանությունը հրաժարվել է նման պայմաններից, իսկ Արդբեջանը մերժել կարգավիճակի շուրջ որևէ քննարկում։
Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը ցանկանում էր, որ տարածքներ հանձնվեն ոչ թե կարգավիճակի, այլ խաղաղության դիմաց, հակառակ դեպքում սպառնալով հարցը պատերազմով լուծել հարցը։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, իր հերթին, հայտարարել է, որ Մոսկվայի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում պետք է ՌԴ ռազմական դիտորդներ տեղակայվեն։ Նրա խոսքով՝ համանախագահների առաջարկները մնում են բանակցային սեղանին։ Դրանցում նշվում է՝ Ղարաբաղի մերձակա շրջանի փուլային, աստիճանական ազատում պետք է լինի՝ ԼՂ անվտանգության ապահովման երաշխիքների պահպանմամբ։
Վարչապետը նշել է, որ հուլիսյան դեպքերը ցույց տվեցին, որ Արդբեջանի բանակն ի վիճակի չէ ռազմական ճանապարհով լուծելու Ղարաբաղի հարցը։
«Եվ Թուրքիան որոշեց, որ այլևս ինքը պետք է զբաղվի Ղարաբաղի հարցի լուծմամբ, տեղի ունեցավ աննախադեպ մի բան՝ Թուրքիան սկսեց սպառնալ Հայաստանին», – ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ տարածաշրջանային ու արտատարածաշրջանային այն երկրները, որոնք անխուսափելիորն դառնալու են այդ ապակայունացման օբյեկտ, պետք է ռազմավարական զսպման գործողություններ ձեռնարկեն։ Ըստ Փաշինյանի՝ թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական ուժերի ռազմավարական զսպման հնարավորություն ունեցող մի շարք երկրներ պատշաճ չեն գնահատել իրավիճակը, և այստեղ մեկ հարց կա՝ «արդյոք աշխարհը թույլ է տալու մի նոր Հիտլերի ձևավորում»։
Փաշինյանը նշել է, որ թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական նախնական պլանը՝ բլիցկրիգով գրավել ԼՂ-ն, կասեցվել է, սակայն իրավիճակը լարված է։
«Պատերազմի 18 օրվա ընթացքում մեր հերոսական զորքերը հյուսիսում և հարվում որոշակի նահանջ են ունեցել։ Հակառակորդը փոխել է իր մարտավարությունը` դիվերսիոն խմբերով փորձելով խառնաշփոթ ստեղծել թիկունքում։ Արցախի բանակը վերահսկողության տակ է պահում վիճակը, բայց բոլորս պետք է իմանանք, որ բավականին ծանր իրադրություն է ստեղծվել»,- ասել է նա։
Ըստ վարչապետի՝ թուրք-ադրբեջանաահաբեկչական դաշինքը հենց այնպես չի դադարեցնելու իր հարձակումը, սակայն ԵԱՀԿ համանախագահող երկրները ջանքեր են գործադրում հրադադարի համար։
«Հայ ժողովրդին հնարավոր չէ կոտրել, վախեցնել, հաղթել։ Մենք կանգնելու ենք մինչև վերջ և այդ վերջի անունն է՝ ազատ ու երջանիկ Արցախ, ազատ ու երջանիկ Հայաստան։ Արցախը-բանակը-զինվորը-առաջնագիծը, ահա թե ինչը պետք է լինի մեր ջանքերի կիզակետը։ Մենք մեր սուգը պիտի վերածենք ցասման, մեր մտավախությունները՝ վճռականության, մեր կասկածները՝ գործողության։ Մենք պիտի հաղթենք, մենք պիտի ապրենք, մենք պիտի կերտենք մեր պատմությունը, ու մենք կերտում ենք մեր պատմությունը, մեր նոր էպոսը, մեր նոր Սարդարապատը»,- եզրափակել է նա։

В процессе переговоров по карабахскому урегулированию Азербайджан дошел до того момента, когда потребовал от армянского народа отказаться от своих прав, немедленной передачи 5 из 7 районов вокруг бывшей НКАО, установления графика передачи двух других районов и заявил, что при любом статусе Карабах должен быть в составе Азербайджана. Об этом в своем обращении к народу заявил 14 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян, отметив, что правительство Армении отказалось от таких условий, а Азербайджан отверг любое обсуждение статуса.
По словам Пашиняна, Азербайджан хотел передачи территорий не в обмен на статус, а в обмен на мир, в противном случае угрожая решить вопрос войной.
Премьер-министр отметил, что июльские бои на армяно-азербайджанской границе показали, что азербайджанская армия не способна решить карабахский вопрос военным путем.
«И Турция решила, что теперь она должна заниматься карабахским вопросом. Произошла беспрецедентная вещь: Турция начала угрожать Армении», – сказал Пашинян.
Он отметил, что региональные и внерегиональные страны, которые неизбежно станут объектом этой дестабилизации, должны принять меры стратегического сдерживания. По словам Пашиняна, ряд стран, обладающих возможностями стратегического сдерживания турецко-азербайджанских террористических сил, должным образом не оценили ситуацию.
«И здесь возникает вопрос: допустит ли мир формирование нового Гитлера?» – спросил премьер.
Пашинян отметил, что первоначальный турецко-азербайджанский террористический план по блицкригу в Карабахе был приостановлен, но ситуация остается напряженной.
«За 18 дней войны наши героические войска немного отступили на севере и юге. Противник изменил свою тактику, пытаясь создать беспорядок в тылу диверсионными группами. Армия Арцаха держит ситуацию под контролем, но мы все должны знать, что создалась довольно сложная ситуация», – сказал он.
По словам премьер-министра, турецко-азербайджанский террористический альянс просто так не откажется от атак, но страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ прилагают усилия для прекращения огня.
«Сломать, запугать, победить армянский народ невозможно. Мы будем стоять до конца, и имя этому концу – свободный и счастливый Арцах, свободная и счастливая Армения. Арцах, армия, солдат, передовая – это то, что должно быть в центре наших усилий. Мы должны превратить наш траур в гнев, наши страхи в решимость, наши сомнения в действия. Мы должны победить, мы должны жить, мы должны создавать нашу историю», – заключил Пашинян.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что российские военные наблюдатели могли бы обеспечивать контроль режима прекращения огня в Нагорном Карабахе, но последнее слово за сторонами конфликта. Лавров также напомнил о главных принципах урегулирования конфликта (вывод армянских сил из 5 районов вокруг бывшей НКАО и деблокирование коммуникаций и экономических связей между республиками, ввод миротворцев, а далее – определение статуса и решение вопроса 2-х других районов).