Ֆրանիսացի պատգամավոր Ֆրանսուա Պուպոնին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ պատրաստվում է երկրի խորհրդարան ներկայացնել Արցախի անկախության ճանաչման մասին բանաձևը, որն արդեն մի քանի պատգամավոր ստորագրել են։
«Որպես պատգամավոր՝ կշարունակեմ բոլոր հնարավոր նախաձեռնություններով հանդես գալ։ Որպես մի քանի պատգամավորի ստորագրություն ունեցող բանաձևի առաջին ստորագրող՝ կներկայացնեմ այն, որպեսզի մեր խորհրդարանը կողմ քվեարկի Արցախի ճանաչմանը և հայերի՝ իրենց հողում ապրելու իրավունքին», – գրել է նա:
Նա նշել է, որ իր գլխավորությամբ 10 օրից պատգամավորական պատվիրակությունը կմեկնի Հայաստան՝ ցույց տալու Ֆրանսիայի աջակցությունը։
Պուպոնին նշել է՝ թուլ չեն տա, որ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շարունակեն 1915-ին սկսածը, և հայերին մենակ չեն թողնի այդ երկու երկրի դեմ։

14 Октябрь 2020 - 12:24 AMT
Парламент Франции может обсудить резолюцию о признании независимости Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом заявил депутат Национального собрания Франции, вице-председатель группы дружбы «Франция-Арцах» Франсуа Пупони.
Он отметил, что представит в Национальное собрание подписанную несколькими членами парламента Франции резолюцию, которая признает Арцах независимым государством и подтверждает право армян Арцаха жить на своей земле.
«Как депутат, я продолжу предпринимать все возможные инициативы», – отметил Пупони.
Он добавил, что через 10 дней возглавит делегацию избранных должностных лиц, которая отправится в Армению в знак поддержки и дружбы Франции.
«Нельзя оставлять армян в одиночестве перед Азербайджаном и Турцией», – заявил Пупони.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что ожидает, что Франция и президент этой страны Эмманюэль Макрон признают независимость Нагорного Карабаха.