ՌԴ զինվորականները մասնակցում են Ադրբեջանի կողմից անմիջական ՀՀ տարածքին հարվածներ հասցնելու մասին տեղեկությունների ստուգմանը։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Մեր պաշտպանական գերատեսչությունը ստուգում է այդ տեղեկությունը՝ մշտական կապի մեջ է երկու կողմի գործընկերների հետ։ Դուք գիտեք, որ ՌԴ ՊՆ ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն հեռախոսազրույցներ է ունեցել երկու կողմի պաշտոնակիցների հետ։ Այդ տեղեկությունն այժմ ստուգվում է և ենթարկվում վերլուծության»,- ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հարցին` եթե այդ տեղեկությունները հաստատվեն, արդյո՞ք դա կնշանակի, որ ուժի մեջ կմտնեն ՀԱՊԿ ինչ-ինչ մեխանիզմներ՝ Կրեմլի ներկայացուցիչն առաջարկել է սպասել արդյունքներին։
«Եկեք սպասենք ստուգման արդյունքներին»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել ադրբեջանական զինուժի կողմից ՀՀ տարածքի թիրախավորման վերաբերյալ։Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ զինված ագրեսիայի փորձը՝ ԱԳՆ-ն զգուշացրել է, որ ադրբեջանական կողմի բոլոր գործողություններն արժանանալու են համարժեք պատասխանի՝ ՀՀ ԶՈւ տրամադրության տակ եղած միջոցներով:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանական զինուժը թիրախավորել է Հայաստանի տարածքում, Քարվաճառի հետ սահմանակից գոտում մարտական հերթապահություն իրականացնող մարտական տեխնիկա՝ ընդամենը ենթադրությունների հիման վրա, թե, իբր, այդ տեխնիկան պատրաստ է եղել հարվածել Ադրբեջանի խաղաղ բնակավայրերին։

The Russian military is working to verify information about Azerbaijan's strikes on the territory of Armenia, RIA Novosti cited Kremlin press secretary Dmitry Peskov as saying on Wednesday, October 14.
The Azerbaijani military targeted army equipment on Armenian soil, based on assumptions that the equipment was ready to strike the peaceful settlements of Azerbaijan, the Armenian Defense Ministry said on October 14.
"Our military department is verifying this information, they maintain constant communication with their colleagues on both sides. You know that [Russian Defense] Minister Sergey Shoigu has held telephone talks with his colleagues on both sides. This information is being verified and analyzed," Peskov said.
When asked to clarify whether some CSTO mechanisms would enter into force if this information is confirmed, the Kremlin spokesman said: "Let's wait for the results."