Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ նախաձեռնած լայնամասշտաբ պատերազմի ընթացքում հայկական զինված ուժերի երկու զինծառայող՝ Արեգ Սարգսյանը և Նարեկ Ամիրջանյանը գերեվարվել են: Տեղեկատվություն է տարածվել, որ նրանք վնասվածքներ ունեն։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է արդարադատության նախկին նախարար, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը։
Նշվում է, որ գերեվարված զինծառայողների ընտանիքի անդամների անունից իրավաբանների խումբը հոկտեմբերի 11-ին Եվրոպական դատարան դիմում է ներկայացրել հրատապ միջոց կիրառելու մասին՝ պահանջելով պարտավորեցնել Ադրբեջանին․
1. Գործել միջազգային մարդասիրական սովորութային իրավունքի և ռազմագերիների փոխանակման և զոհվածների աճյունների դուրսբերման մասին 10.10.2020 թ. զինադադարի համաձայնությանը համապատասխան և վերջիններիս ԿԽՄԿ հովանու ներքո վերադարձնել Հայաստանի իշխանություններին,
2. Մինչև վերադարձը ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ պաշտպանելու նրանց կյանքը և ապահովելու նրանց ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիությունը,
3. Ապահովելու պատշաճ բժշկական օգնություն։
«Քիչ առաջ ծանուցվեցինք, որ Դատարանը 12.10.2020 թ. գրանցել է գործը և ծանուցել Ադրբեջանի կառավարությանը: Դատարանը որոշել է Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել տրամադրել հետևյալ տեղեկատվությունը.
1. Պայմանները, որոնցում ներկայումս պահվում են գերեվարված երկու զինծառայողները,
2. Տեղեկություններ բժշկական հետազոտությունների և նրանց առողջական վիճակի մասին,
3. Տեղեկություններ նշված երկու զինծառայողի փոխանակման հնարավորության մասին՝ պայմանավորված Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մարդասիրական հրադադարի դրույթներով»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հարցադրումներին պատասխանելու համար Ադրբեջանի կառավարությանը տրվել է վերջնաժամկետ՝ մինչև հոկտեմբերի 22-ը։

Two Armenian soldiers, Areg Sargsyan and Narek Amirjanyan, have been captured during the large-scale war unleashed by Azerbaijan against Artsakh (Nagorno-Karabakh). According to reports, they have been injured, former Armenian Minister of Justice, human rights advocate Artak Zeynalyan said on Facebook Wednesday, October 14.
Zeynalyan revealed that a group of lawyers representing the families of the soldiers applied to the European Court of Human Rights for urgent measures on October 11, demanding that Azerbaijan:
1. Act in accordance with the customary international humanitarian law and the October 10 ceasefire agreement on the exchange of prisoners of war and bodies of those killed, and transfer them (the servicemen – Ed.) to the Armenian authorities under ICRC guidance,
2. Undertake all measures to protect their lives and ensure their physical and psychological immunity until they are returned,
3. Provide proper medical care.
Zeynalyan added that the Court registered the case on October 12 and notified the Government of Azerbaijan, which is now required to provide the following information:
1. The conditions in which the two captives are currently being held;
2. Information about their medical examinations and overall health condition;
3. Information about the possibility of swapping the two servicemen, based on the provisions of a humanitarian ceasefire between Armenia and Azerbaijan, mediated by Russia.