ԱՄՆ-ն տեսնում է, որ Թուրքիան իր աջակցությունն է ցուցաբերում Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում մասշտաբային ռազմական գործողությունների ընթացքում, Վաշինգտոնը կոչ է անում չանել նման բան, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն։
Նա նշել է, որ քննարկել է այդ հարցը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։
«Մենք տեսնում ենք՝ ինչ է կատարվում այնտեղ։ Մենք միանում ենք եվրոպացի մեր գործընկերների և աշխարհի այլ երկրների՝ կրակի դադարեցումը որպես հակամարտության կարգավորման սկիզբ դիտարկելու կոչերին»,-ասել է նա։
Պոմպեոյի խոսքով՝ ԱՄՆ-ում գիտեն, որ ռազմական գործողությունների արդյունքում զոհվում են նաև խաղաղ բնակիչներ։
«Մենք տեսել ենք, որ Թուրքիան սկսել է իր աջակցությամբ ապահովել Ադրբեջանին: Մենք դիմել ենք բոլոր միջազգային խաղացողներին, որպեսզի նրանք չմիջամտեն տարածաշրջանի իրավիճակին», – ասել է Պոմպեոն:
ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ իրենք կենտրոնացած են հակամարտության դիվանագիտական կարգավորման վրա։ Պոմպեոյի խոսքով՝ իրենք դրան մեծ ուշադրություն են դարձնում և շատ աշխատանք են կատարել, որ իր կողմից նշված նպատակները հասանելի կդառնան։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում Թուրքիան ակտիվ մասնակցություն ունի՝ ինչպես հակամարտության գոտի վարձկաններ բերելով, այնպես էլ ադրբեջանական բանակին ռազմական ռեխնիկայով օժանդակելով։

14 Октябрь 2020 - 16:52 AMT
В США видят, что Турция помогает Азербайджану в ходе крупномасштабных военных действий в зоне карабахского конфликта, и призывают не делать этого. Об этом заявил 14 октября заявил госсекретарь США Майк Помпео.
Он отметил, что обсуждал этот вопрос с президентом США Дональдом Трампом.
«Мы видим, что происходит там. Мы присоединяемся к нашим европейским коллегам и другим странам мира с призывом прекращения огня в качестве начала разрешения конфликта», – отметил Помпео.
По его словам, в США знают о гибели мирного населения в результате военных действий.
«Мы видели, что Турция начала обеспечивать подкрепление Азербайджану. Мы обратились ко всем международным игрокам с тем, чтобы они не вмешивались в ситуацию в регионе», – сказал он.
Помпео добавил, что США сосредоточены на решении конфликта дипломатическим путем, «мы уделяем этому большое внимание и, честно говоря, проделали некоторую работу, которая, как я думаю, увеличивает вероятность того, что цели, которые я только что определил, действительно будут достигнуты».
Турция принимает активное участие в военных действиях в Карабахе, поддерживая Азербайджан и вооружением, и переброской в зону конфликта наемников. ВС Азербайджана используют турецкие истребители и БПЛА турецкого производства, в которых исползуются канадские датчики. В связи с этим Канада приостановила поставки вооружения в Турцию.