15 Հոկտեմբեր 2020 - 07:40 AMT
Ավստրիայի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակի վերաբերյալ բանաձև։ Այդ երկրում ՀՀ դեսպանության փոխանցմամբ՝ խորհրդարանը Եվրոպական և միջազգային հարցերի դաշտային նախարարին առաջարկում է ջանքեր գործադրել տարբեր ուղղություններով՝ իրավիճակի մեղմման համար։
Դաշնային կառավարությանը՝ Եվրոպական և միջազգային հարցերի դաշնային նախարարին առաջարկվում է եվրոպական մակարդակով ջանքեր գործադրել, որպեսզի Եվրամիությունը մարդասիրական օգնություն տրամադրի տուժած խաղաղ բնակչությանը և ևս մեկ անգամ իր ազդեցությունը գործադրի ԼՂ հակամարտությանը ներգրավված բոլոր դերակատարների վրա՝ ապահովելու մարդասիրական օգնության հասանելիությունը խաղաղ բնակչությանը:
Նախարարին առաջարկվում է ջանքեր գործադրել եվրոպական մակարդակով, որպեսզի ԵՄ-ն իր ազդեցությունը գործադրի բոլոր ներգրավված դերակատարների, մասնավորապես՝ Թուրքիայի հանդեպ՝ արտաքին միջամտությունը, այդ թվում՝ հակամարտության կողմերին զենքի մատակարարումները դադարեցնելու նպատակով;
Առաջարկվում է նաև քայլեր ձեռնարկել ԵԱՀԿ դիտորդների տարածաշրջան մեկնելու ուղղությամբ՝ պայմանով, որ Covid-19-ը դա թույլ է տալիս, և հասնել բանակցությունների վերսկսման։

Парламент Австрии на пленарном заседании единогласно принял резолюцию по Нагорному Карабаху, предложенную тремя депутатами. Об этом говорится на сайте Национального совета Австрии.
В резолюции содержится призыв усилить работу по требованию к сторонам конфликта о немедленном прекращении боевых действий и соблюдения норм международного права на двустороннем и многостороннем уровнях. Подчеркивается, что основное внимание следует уделять обязательствам по международному праву по защите гражданского населения и гражданской инфраструктуры.
Депутаты Европарламента выступают за то, чтобы ЕС использовал свое влияние на всех участников конфликта, особенно на Турцию, которая активно вмешивается в конфликт, в частности, поставляя оружие Азербайджану.
Согласно резолюции, министру иностранных дел Австрии Александру Шалленбергу предлагается работать в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта путем субстативных переговоров под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ и, при необходимости, содействовать прямым переговорам в Вене между Арменией и Азербайджаном.