Հարյուրավոր բելգիահայեր ու ֆրանսահայեր փակել են Բելգիայից Ֆրանսիա և հակառակ ուղղությամբ տանող միջպետական մայրուղին՝ պահանջելով ճանաչել Արցախի անկախությունը:
Factor TV-ի փոխանցմամբ՝ ցույցի մասնակիցները պատրաստվում են շարժվել Եվրապարլամենտ։ Ոստիկանների հետ բանակցություններից հետո ճանապարհը բացվել է։ Նշվում է, որ ֆրանսիական կողմից համաձայնել են նրանց հետ լրագրող ուղարկել։
Այդպիսով ցույցի մասնակիցներն իրենց աջակցությունն են հայտնել Արցախում ծավալված հակաահաբեկչական պայքարին: Նրանք պահանջում են Եվրոպական միության երկրներից առավել կոշտ քայլերի դիմել ագրեսիա նախաձեռնող Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ։

Hundreds of Diaspora Armenians blocked the European route E19 near the French-Belgian border to demand the international recognition of Artsakh (Nagorno-Karabakh) on Friday, October 16.
According to a report from Factor TV, the demonstrators will be driving to the European Parliament later in the day. Once a French journalist joined the rally, the protesters agreed to unblock the road.
Like hundreds of thousands of Armenians around the world, they too are demanding the European Union to take tougher measures against the aggression of Azerbaijan and Turkey.