Ադրբեջանը դեռևս հավանություն չի տալիս ՌԴ ռազմական դիտորդների տեղակայմանը Լեռնային Ղարաբաղում՝ հրադադարի պահպանման վերահսկման մեխանիզմի կազմում։ Այդ մասին հայտարարել է Արդբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը El Mundo-ին հարցազրույցում։
«Ադրբեջանը գործողությունները վարում է ոչ թե այլ երկրի, այլ իր ինքնիշխանության ներքո գտնվող տարածքում։ Եվ մենք չենք կարծում, որ ռուս ռազմական դիտորդների գործուղումն այնտեղ հենց այս պահին տեղին է։ Այս պահին նրանք մեզ հարկավոր չեն»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Հաջիևն ասել է նաև, որ Ադրբեջանի իշխանությունները երբեք չեն բացառել ինքնորոշման տրամադրումը Լեռնային Ղարաբաղին։
«Մենք երբեք չենք բացառել ինքնավարության տրամադրումը ԼՂ-ին Ադրբեջանի սահմաններում, բայց չի կարելի ուժով փոխել միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները»,- ասել է նա։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Մոսկվայի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում պետք է ՌԴ ռազմական դիտորդներ տեղակայվեն շփման գծում, սակայն վերջին խոսքն այստեղ պատկանում է հակամարտության կողմերին։

16 Октябрь 2020 - 10:42 AMT
Азербайджан пока не поддерживает идею по включению российских военных наблюдателей в состав механизма контроля за прекращением огня в Нагорном Карабахе. Об этом заявил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев в интервью газете El Mundo.
«Мы не считаем, что отправка этих военных (российских военных наблюдателей – ред.) уместна прямо сейчас. В настоящее время они нам не нужны», – заявил Гаджиев, пишет ТАСС.
По его словам, власти Азербайджана «никогда не исключали возможности предоставления Нагорному Карабаху самоуправления».
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что российские военные наблюдатели могли бы обеспечивать контроль режима прекращения огня в Нагорном Карабахе, но последнее слово за сторонами конфликта.