Ադրբեջանը դեռևս հավանություն չի տալիս ՌԴ ռազմական դիտորդների տեղակայմանը Լեռնային Ղարաբաղում՝ հրադադարի պահպանման վերահսկման մեխանիզմի կազմում։ Այդ մասին հայտարարել է Արդբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը El Mundo-ին հարցազրույցում։
«Ադրբեջանը գործողությունները վարում է ոչ թե այլ երկրի, այլ իր ինքնիշխանության ներքո գտնվող տարածքում։ Եվ մենք չենք կարծում, որ ռուս ռազմական դիտորդների գործուղումն այնտեղ հենց այս պահին տեղին է։ Այս պահին նրանք մեզ հարկավոր չեն»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Հաջիևն ասել է նաև, որ Ադրբեջանի իշխանությունները երբեք չեն բացառել ինքնորոշման տրամադրումը Լեռնային Ղարաբաղին։
«Մենք երբեք չենք բացառել ինքնավարության տրամադրումը ԼՂ-ին Ադրբեջանի սահմաններում, բայց չի կարելի ուժով փոխել միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները»,- ասել է նա։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ավելի վաղ հայտարարել է, որ Մոսկվայի կարծիքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում պետք է ՌԴ ռազմական դիտորդներ տեղակայվեն շփման գծում, սակայն վերջին խոսքն այստեղ պատկանում է հակամարտության կողմերին։

Azerbaijan does not yet support the idea of deploying Russian military observers in a proposed verification mechanism in the Nagorno-Karabakh conflict zone, aide to the Azerbaijani President Hikmet Hajiyev said in an interview with El Mundo.
"We do not believe that the deployment of the military personnel (Russian military observers – Ed.) is appropriate right now. We don't need them at the moment," Hajiyev was quoted as saying on Friday, October 16.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov earlier said it would be "correct" to deploy Russian military observers on the contact line in Nagorno-Karabakh, but the final decision is up to the sides of the conflict.
The Armenian side, meanwhile, maintains that verification mechanisms on the ground in Karabakh are key in terms of demonstrating which party is not honoring the ceasefire.