Aid4Artsakh նվիրատվությունների կրկնապատկման դրամահավաք արշավի շրջանակում հավաքված $5.4 մլն-ին Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունն իր կողմից ավելացրել է $5 մլն և ևս $10 մլն փոխանցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին։
Aid4Artsakh նվիրատվությունների կրկնապատկման դրամահավաք արշավի նպատակն էր 6 շաբաթվա ընթացքում Արցախի և Հայաստանի համար $5 մլն նվիրատվություն հավաքելը, և ՀԲԸՄ-ն պարտավորություն էր ստանձնել կրկնապատկելու ստացված գումարը մինչև $5 մլն։ Սակայն ստացված արագ և մեծաքանակ նվիրատվությունների շնորհիվ` ՀԲԸՄ-ն նշաձողին հասել է 4 օրվա ընթացքում, դրամահավաքի կրկնապատկման բաղադրիչն ավարտվել է հոկտեմբերի 9-ի կեսգիշերին։ Ստացված նոր նվիրատվությունները ևս կփոխանցվեն հիմնադրամին, սակայն արդեն չեն կրկնապատկվի:
Նախաձեռնության արդյունքում հավաքված գումարներն ուղղվելու են քաղաքացիական բնակչության կենսական կարիքների ապահովմանը, մարդասիրական օգնության և կյանքեր փրկող շտապ օգնության սարքավորումների ձեռքբերմանը:
«Զանգվածային օգնության այս ակնթարթային և բնական արձագանքը հզոր և սրտագին ուղերձ է վտանգի տակ գտնվողներին և այն մարդկանց, որոնց ընտանիքի անդամները պաշտպանում են իրենց ազգն ու հայրենիքի սահմանները: Այդ ուղերձն է՝ «Դուք մենակ չե՛ք, մենք ոտքի ենք կագնում իբրև մեկ հայ ազգ»,- ասել է ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հայկակ Արշամյանը, արձագանքելով լուրին՝ շնորհակալություն է հայտնել ՀԲԸՄ-ին՝ սեփական միջոցների հաշվին այս նվիրատվությունների կրկնապատկման նախաձեռնության, ինչպես նաև իր հաղորդակցության զինանոցը գործի դնելով՝ նվիրատուների հետ գերարագ կապ հաստատելու համար։

The #Aid4Artsakh matching gift campaign for humanitarian relief in Artsakh and Armenia was intended to generate $5 million in donor support over the course of six weeks with a commitment from AGBU to match it dollar for dollar up to that amount. Yet the swift and overwhelming response from all corners of the Armenian World met that goal in just 4 days, thereby completing the matching phase of the fundraising effort as of midnight October 9, 2020.
The donations received by this time totaled $5,400,000, which added to AGBU’s $5,000,000 match brings the total to the $10,400,000 which was transferred to All-Armenian Fund. While any new gifts received will not qualify for a match, the donations will also be transferred to the Fund.
The proceeds from this drive will help support the life-sustaining humanitarian assistance for civilians and lifesaving emergency medical equipment.
“This instantaneous and organic outpouring of support sends a powerful and heartfelt message to all those in harm’s way or with family members defending the nation on the frontlines,” stated AGBU President Berge Setrakian. “It says ‘You are not alone. We rise together as one Armenian Nation.’”