Ադրբեջանի ԶՈւ դիվերսանտների կողմից սպանված պաշտպանության միջոցներից զրկված, փաստացի գերու կարգավիճակ ունեցող երկու քաղաքացիականը Հադրութի բնակիչ, 1947-ին ծնված Բ.Հ.-ն և Հադրութի շրջանի Տայք գյուղի բնակիչ, 1995-ին ծնված Յ. Ա.-ն են։
Ադրբեջանական կողմի դիվերսանտները Հադրութ ներթափանցել էին հոկտեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը, դիվերսանտների հետ մարտերը մեկնարկել էին հումանիտար հրադադարի հայտարարմանը զուգահեռ։
Արցախի երկու բնակչի դաժանաբար սպանելու դեպքի առթիվ քրգործ է հարուցվել «Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ» հոդվածով։
Նրանց սպանությունը կատարվել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի լրջագույն խախտմամբ, ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի զինծառայողների կողմից Հադրութ քաղաք ներթափանցելու ընթացքում, Արթուր Մկրտչյան փողոցում: Առկա է գնդակահարությունն ապացուցող տեսանյութ։

The two Armenian prisoners of war executed by Azerbaijan were residents of Hadrut, Nagorno-Karabakh authorities said on October 16, identifying them by the initials as B.H. (born in 1947) and Y.A. (born in 1995).
On October 15, a video depicting the brutal killing of the two Armenian prisoners of war by Azerbaijani troops was spreading on social media.
A criminal case has been opened in connection with the brutal murder of two Karabakh residents, one of whom was a civilian.
Their murder was committed in serious violation of international humanitarian law, during the infiltration of an Azerbaijani subversive group into the city of Hadrut, on Artur Mkrtchyan Street.