Գույքի կամ այլ միջոցների օգտագործման դիմաց համարժեք փոխհատուցման դեպքերը և կարգը սահմանելու մասին ու Կարանտինի մասին որոշման նախագծեր կներկայացվեն կառավարությանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի կիրարկումն ապահովող միջոցառումների ցանկը հաստատելու որոշումը:
Ըստ դրա՝ «Արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության միջոցառումների իրականացման նպատակով ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց գույքի կամ այլ միջոցների օգտագործման դիմաց համարժեք ոխհատուցման դեպքերը և կարգը սահմանելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ կներկայացվի։ Պատասխանատու մարմինն ԱԻՆ-ն է։
Նախագիծը նախատեսվում է ներկայացնել 2020-ի նոյեմբերի առաջին տասնօրյակում։
Կներկայացվի նաև «Կարանտին սահմանելու դեպքում նյութատեխնիկական ապահովման և ֆինանսավորման դեպքերը, կարգն ու պայմանները սահմանելու մասին» որոշման նախագիծը։ Նախագիծը պետք է ներկայացվի նույն ժամկետում։

17 Октябрь 2020 - 12:56 AMT
Правительству Армении будут представлены проекты решения «Об установлении случаев и порядка получения адекватной компенсации за использование имущества и других средств» и «О карантине».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подписал решение, утверждающее перечень мер по обеспечению реализации закона «О внесении изменений в Закон о защите населения в чрезвычайных ситуациях».
Согласно ему, проект постановления правительства РА «Об определении порядка рассмотрения дел о предоставлении адекватной компенсации за использование имущества или других средств физических или юридических лиц для осуществления мер по защите населения в чрезвычайных ситуациях» будет представлен аппарату премьер-министра РА. Ответственный орган – Министерство по чрезвычайным ситуациям.
Проект планируется представить в первой декаде ноября 2020 года. Проект о карантине должен быть представлен в тот же срок.