Ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված Արեգ Սարգսյանը և Նարեկ Ամիրջանյանը զանգահարել են ծնողներին, նրանք ողջ են, գտնվում են հոսպիտալում, հայտնել է իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը։
Հոկտեմբերի 16-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել էր հայ դիմումատուների պահանջը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանի կառավարությունը ապահովել Սարգսյանի և Ամիրջանյանի կյանքի անձեռնմխելիությունը և նրանց առողջության իրավունքը։
Դատարանը պահանջել էր Ադրբեջանից մինչև հոկտեմբերի 22-ը ներկայացնել տեղեկություններ վերջիններիս որպիսության և առողջական վիճակի վերաբերյալ։
Հոկտեմբերի 16-ին Արցախում վիրահատվել էր ադրբեջանցի մի ռազմագերի։ Դրանից մեկ օր առաջ ադրբեջանական ուժերը 2 հայ ռազմագերի էին գնդակահարելո ւ կադրերը համացանցում տեղադրել։

17 Октябрь 2020 - 12:30 AMT
Попавшие в плен к азербайджанцам армянские военнослужащие Арег Саркисян и Нарек Амирджанян позвонили родителям. Об этом на своей странице в Facebook сообщил бывший министр юстиции Армении, правозащитник Артак Зейналян.
Отмечается, что военнослужащие живы, находятся в госпитале.
16 октября Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) удовлетворил требование адвокатов пленных армянских военнослужащих обязать правительство Азербайджана обеспечить неприкосновенность жизни Арега Саркисяна и Нарека Амирджаняна. ЕСПЧ обязал также власти Азербайджана до 22 октября предоставить сведения об их состоянии.
Ранее в Сети распространилось видео, на котором видно, как азербайджанские военные берут в плен, а затем расстреливают двух армян. Азербайджанцы обматали пленных армянскими флагами и долго расстреливали из автоматов. Позже стало известно, что это жители города Гадрут 1995 г.р. и 1947 г.р.