Հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան՝ 07:20-ի սահմաններում, հրետանային ակտիվ կրակից հետո ադրբեջանական զինուժը հարավային ուղղությամբ անցել է հաձակման: Երկուստեք կան զոհեր ու վիրավորներ, տեղեկացնում է Պաշտպանության բանակը։
ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ հակառակորդը բարենպաստ դիրքեր գրավելու նպատակով հարձակում է ձեռնարկել հարավային ուղղությամբ (Խուդաֆերինի ջրամբար):
Ավելի ուշ նա հայտնել է, որ հարավային ուղղությամբ ՊԲ ստորաբաժանումները խոցել են հակառակորդի գրոհող 4 տանկ։ Ստեփանյանը նշել է նաև, որ արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտու հարավային թևում հակառակորդը կիրառում է մեծ թվով ԱԹՍ-ներ և հրետանային միջոցներ։
ՊԲ հայտարարության մեջ շեշտվում է, որ ճակատային գծում իրադրության լարման ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա:

18 Октябрь 2020 - 06:41 AMT
Несмотря на объявление с полночи 18 октября о новом гуманитарном прекращении огня в зоне карабахского конфликта, вооруженные силы Азербайджана в очередной раз грубо нарушили соглашение. Об этом сообщает пресс-служба Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
18 октября, к 07:20, с использованием артиллерийского огня, ВС Азербайджана предприняли наступление в южном направлении (Худаферинское водохранилище) Карабаха с целью занятия выгодных позиций. Противник применяет большое количество БПЛА и артиллерийских средств. Подразделения Армии обороны поразили 4 атакующих танка, противника.
Отмечается, что есть жертвы и раненые с обеих сторон.
Армия обороны Арцаха отмечает, что вся ответственность за обострение ситуации на линии фронта ложится на военно-политическое руководство Азербайджана.
Армения и Азербайджан договорились о гуманитарном перемирии с 00:00 18 октября. Решение принято в продолжение заявлений президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября, заявления сопредседателей от 5 октября и совместного заявления, сделанного в Москве 10 октября.