ՀՀ արտգործնախարարությունը վրդովմունք է հայտնել Եվրամիության Արտաքին գործերի եվրոպական ծառայության խոսնակի միակողմանի հայտարարության վերաբերյալ, որով դատապարտվում է «Գյանջայի հրթիռակոծումը»:
ԱԳՆ-ն արձանագրել է, որ Եվրոպական միությունը մինչ օրս չի կարողացել հստակ և միանշանակորեն արձագանքել պատերազմական հանցագործություններին, որոնք իրականացվել են Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ, այդ թվում՝ Սիրիայից և Լիբիայից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխմամբ, և անտեսել է Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած գոյաբանական սպառնալիքը, նրա կյանքի իրավունքի կոպիտ խախտումները և Արցախում զարգացող հումանիտար ճգնաժամը։
Հայաստանը դատապարտելի է համարում այս միակողմանի և կողմնակալ հայտարարությունը, որն Ադրբեջանին «կանաչ լույս» է տալիս անպատժելիորեն շարունակել միջազգային իրավունքի, ներառյալ՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի և միջազգային սովորութային իրավունքի խախտումները։
Նշվում է, որ արդեն երեք շաբաթ է, ինչ Ադրբեջանը վայրագորեն հրետակոծում է Արցախի բնակավայրերը` դիտավորյալ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը և ենթակառուցվածքները, պատճառելով տասնյակ զոհեր խաղաղ բնակչության շրջանում և ստիպելով վերջիններիս լքել իրենց հայրենիքը։
Ավելին, Ադրբեջանն արդեն իսկ թիրախավորել և կորուստներ է պատճառել Հայաստանի տարածքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և ենթակառուցվածքներին։ Միաժամանակ ներկայիս լայնածավալ ագրեսիային նախորդել են ադրբեջանական ապատեղեկատվության սադրիչ արշավներ, ինչպիսին է այսպես կոչված «Գյանջա քաղաքի հայկական հրթիռակոծման մասին» արշավը։
«Տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանն իր հասարակությանը սնում է ատելությամբ և հայատյացությամբ, ինչի դաժան դրսևորումն է Արցախի ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումների, անմարդկային վերաբերմունքի և սպանությունների դրվագներ պարունակող տեսանյութերը, որոնք հպարտությամբ շրջանառվում են ադրբեջանական սոցիալական մեդիայի հարթակում»,- նշում է ԱԳՆ-ն։
Գերատեսչության փոխանցմամբ` անհիմն մեղադրանքներ տարածելով՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է պահպանել կրակի դադարի շուրջ պայմանավորվածությունները և կտրականապես մերժում է հրադադարի վերիֆիկացիայի մեխանիզմների որևէ հնարավորություն, որպեսզի շարունակի պատերազմը։

Armenia on Sunday, October 18 condemned the one-sided and biased statement by the European External Action Service about the so-called “strikes on the city of Ganja”, Azerbaijan.
EEAS is the diplomatic service and combined foreign and defence ministry of the European Union.
"For three weeks now, Azerbaijan has been violently shelling the cities and villages of Artsakh (Nagorno Karabakh), including its capital Stepanakert, deliberately targeting the civilian population and infrastructure, killing dozens of peaceful citizens and forcing them to leave their homeland. In addition to this, Azerbaijan has already targeted and inflicted casualties on the civilian population and infrastructures in the territory of the Republic of Armenia. The current large-scale aggression was preceded by Azerbaijani provocative disinformation and smearing campaigns, just like the most recent one, the so-called “Armenian strikes on Ganja,” the Armenian Foreign Ministry said in a statement.
"For decades, Azerbaijan has been infusing its population with hatred and Armenophobia, the gravest expression of which can be found in footage of humiliating, torturing and subsequent brutal killings of Artsakh prisoners of war, proudly showcased in Azerbaijani social media."
The Foreign Ministry said that while disseminating unfounded allegations, Azerbaijan continues to refuse to maintain ceasefires mediated by the leaders of the OSCE Minsk Group co-chairing countries and categorically rejects any possibility of ceasefire verification mechanisms in order to continue the war.
"The European Union has, to date, failed to clearly and explicitly react to these manifestations of war crimes committed by Azerbaijan with direct involvement of Turkey, including through transfer of foreign terrorist fighters from Syria and Libya, and disregarded the existential threat and grave violations of the right to life of the people of Artsakh, as well as the severe humanitarian crisis evolving in Artsakh," the statement said.
"Armenia deplores this one-sided, biased and selective statement, which gives Azerbaijan clearance to continue breaching with impunity the international law, including the international humanitarian law and international customary law."