Եվրամիությունը դատապարտում է Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի խախտումները, որոնք հանգեցնում են ԼՂ քաղաքացիական բնակչության տառապանքին ու սրում պետությունների միջև հակամարտությունը, հայտարարել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների գծով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Եվրամիությունը ողջունում է հումանիտար հրադադարի մասին Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը, որն ուժի մեջ պետք է մտներ հոկտեմբերի 18-ին՝ 00։00-ից՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ջանքերով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այլ համանախագահների միջամտությամբ։ ԵՄ-ն դատապարտում է այն հանգամանքը, որ, ցավոք, խախտումները շարունակվում են, հաղորդվում է ԼՂ-ում ու դրա շուրջ ռազմական գործողությունների մասին»,- հայտարարել է նա։
Հոկտեմբերի 17-ին հայտարարվել էր, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը որոշել են հոկտեմբերի 18-ին՝ տեղական ժամանակով 00:00-ից, հաստատել մարդասիրական զինադադար: Այն կրկին Ադրբեջանի կողմից չի պահպանվել, ձեռնարկվել է հարձակում։
Նշվել է նաև, որ հրադադարի խախտումն ուղեկցվում է ԼՂ քաղաքացիական բնակչության մեծ տառապանքներով և սրում պետությունների միջև կոնֆլիկտը՝ «էլ ավելի բարդացնելով վերքերի բուժումը»։ Բորելը նշել է, որ հակամարտությունն ուղեկցվում է «քաղաքացիական բնակչության շրջանում բազմաթիվ ու անընդունելի զոհերով»։ ԵՄ-ն խստորեն դատապարտում է խաղաղ բնակչության դեմ նման հարձակումները՝ անկախ նրանից՝ ով է դրանք իրականացնում։
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը նշել է, որ հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ և հորդորել, որ կրակի դադարեցումը պետք է լինի առանց նախապայմանների ու խստորեն պահպանվի երկու կողմում։
Զրույցներում նաև ընդգծվել է խաղաղ բնակչության դեմ հարձակումների անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունը։
ԵՄ-ից նշել են, որ շարունակում են հետևել իրավիճակին և պատրաստակամ լինել հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման համար կողմերին աջակցելու հարցում։

18 Октябрь 2020 - 18:30 AMT
Европейский союз осуждает нарушение перемирия в зоне карабахского конфликта, которое приводят ко все большим страданиям гражданского населения Нагорного Карабаха и обостряет конфликт между государствами. Об этом говорится в опубликованном 18 октября заявлении верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля.
«Европейский союз приветствует совместное заявление Армении и Азербайджана о гуманитарном перемирии, которое должно было вступить в силу вчера вечером в 00:00 по местному времени в результате посреднических усилий президента Франции Эмманюэля Макрона в координации с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ. ЕС осуждает тот факт, что, к сожалению, нарушения продолжаются, сообщается о военных действиях в Нагорном Карабахе и вокруг него», – говорится в сообщении.
Отмечается, что нарушение перемирия приводит ко все большим страданиям гражданского населения Нагорного Карабаха и обостряет конфликт между государствами, «еще больше затрудняя заживление ран». Боррель указал, что конфликт сопровождается «многочисленными и неприемлемыми жертвам среди гражданского населения».
ЕС решительно осуждает все подобные нападения на мирных граждан, вне зависимости от того, кто их осуществляет.
Глава европейской дипломатии указал, что вновь поговорил с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана, чтобы внушить им, что прекращение огня должно быть безоговорочным и строго соблюдаться обеими сторонами. В разговорах была подчеркнута необходимость немедленного прекращения нападений на гражданских лиц.
ЕС по-прежнему подтверждает готовность поддержать стороны в долгосрочном урегулировании конфликта и продолжает следить за ситуацией.