Հոկտեմբերի 19-ի առավոտյան, չնայած հումանիտար հրադադարի մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությանը, թշնամական ուժերը վերսկսել են հրետանային հրետակոծությունները հյուսիսային և հարավային ուղղություններում:
ՊԲ ստորաբաժանումները հակառակորդի կրակակետերը լռեցնելու համար դիմում եմ համարժեք գործողությունների՝ վերահսկողության տակ պահելով օպերատիվ իրադրությունը:
Գիշերվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում, ընդհանուր առմամբ, իրադրությունը եղել է հարաբերական կայուն-լարված: Առանձին հատվածներում շարունակվել են հրետանային մենամարտերը:

The situation in the Artsakh (Nagorno-Karabakh)-Azerbaijani conflict zone remained relatively stable but tense overnight. Artillery battles continued in some sections, the Defense Army reported .
"In the morning, despite the agreement on a humanitarian truce, the adversary forces resumed shelling in the northern and southern directions," the Karabakh army said.
"In order to silence the adversary’s firing points, the Defense Army units take adequate actions, keeping the operative situation under control."