Պահպանելով հավատարմությունը ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ Հայաստանն իրեն իրավունք է վերապահում ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ վճռականորեն մերժելու հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի մտադրությունը։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարութան մեջ։
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳՆ-ները միաժամանակ հանդես եկան հայտարարությամբ մարդասիրական հրադադարի հայտարարման մասին, որը ձեռք էր բերվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերով և Ֆրանսիայի նախագահի անձնական միջնորդությամբ:
«Սակայն, ինչպես և նախորդ անգամ՝ Մոսկվայում համաձայնության ձեռք բերումից հետո, Ադրբեջանը կրկին ի ցույց դրեց իր՝ պատրաստակամության իսպառ բացակայությունը՝ հավատարիմ մնալու իր իսկ կողմից ստանձնված հանձնառություններին:
Այս ամենն ուղեկցվել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչների հայտարարություններով, թե Ադրբեջանը չի դադարեցնելու ռազմական գործողությունները մինչև պատերազմի «հաղթական ավարտը»։ Հատկանշական է, որ միաժամանակ նմանատիպ հայտարարություններ հնչել են նաև Թուրքիայում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Մարդասիրական զինադադարի հայտարարումից րոպեներ անց Ադրբեջանի զինված ուժերը վերսկսել են մարտական գործողությունները, իսկ հոկտեմբերի 18-ի առավոտյան լայնամասշտաբ հարձակման են անցել հարավային ճակատում։
«Փաստորեն, սա կրակի դադարեցման վերաբերյալ երկրորդ պայմանավորվածությունն է, որն Ադրբեջանը չի ցանկանում կամ չի կարողանում կյանքի կոչել՝ միաժամանակ մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը և առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին:
Մենք հավատարիմ ենք հոկտեմբերի 10-ի Մոսկովյան համատեղ հայտարարությամբ և հոկտեմբերի 17-ի հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառություններին՝ որպես առաջնահերթ նպատակ ունենալով վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատումը:
Այդ առումով կրկին վերահաստատում ենք այդ հայտարարությունները, որոնք կիրառական արտահայտություն են տալիս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հոկտեմբերի 1-ի, ինչպես նաև համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հոկտեմբերի 5-ի հայտարարություներին»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ հայկական կողմը հավատարիմ է կարգավորմանը բացառապես խաղաղ միջոցներով՝ բանակցային գործընթացի միջոցով:

Армения выступает за прекращение огня в зоне карабахского конфликта и придерживается достигнутых договоренностей, однако оставляет за собой право решительно отвергнуть намерение Азербайджана решить вопрос военным путем. Об этом говорится в заявлении МИД Армении от 19 октября.
Отмечается, что 17 октября МИД Армении и Азербайджана одновременно выступили с заявлением об объявлении гуманитарного прекращения огня, которое было достигнуто благодаря усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ и при личном посредничестве президента Франции.
«Однако, как и в прошлый раз, после достижения договоренности в Москве, Азербайджан в очередной раз продемонстрировал полное отсутствие готовности выполнять взятые на себя обязательства.
Все это сопровождалось заявлениями представителей азербайджанского военно-политического руководства о том, что Азербайджан не прекратит боевые действия до «победного окончания» войны. Примечательно, что одновременно аналогичные заявления прозвучали и со стороны Турции», – говорится в сообщении.
В МИД напомнили, что через несколько минут после объявления гуманитарного перемирия азербайджанские вооруженные силы возобновили боевые действия, а утром 18 октября начали широкомасштабное наступление на южном фронте.
«Фактически, это второе соглашение о прекращении огня, которое Азербайджан не хочет или не может выполнять, вводя в заблуждение международное сообщество, прежде всего сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Мы остаемся верны обязательствам, взятым в московском совместном заявлении от 10 октября и заявлении от 17 октября, с приоритетной целью установления прочного прекращения огня, поддерживаемого с помощью верификационных механизмов», – говорится в сообщении.
Отмечается, что армянская сторона привержена урегулированию исключительно мирными средствами путем переговоров.