Արցախցի կանայք հոկտեմբերի 19-ին ՄԱԿ գրասենյակի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում, նրանք ՄԱԿ հայաստանյան գրասենյակի աշխատակիցներից ու ներկայացուցչից պահանջում են Լեռնային Ղարաբաղի հարցով առարկայական դիրքորոշում արտահայտել և այցելել Ստեփանակերտ, տեղում ծանոթանալ իրավիճակին։
Խաղաղ ցույցի ընթացում ՄԱԿ գրասենյակից հավաքված մի քանի կանանց հրավիրել են զրույցի ու հայտնել, որ կարող են իրենց պահանջները ՄԱԿ հայաստանյան ներկայացուցիչներին ներկայացնել հոկտեմբերի 19-ին՝ ժամը 17։00-ին։
Ակցիայի մասնակից Լիանա Ադամյանը նշել է, որ կարճ հանդիպմանն իրենք պահանջել են միջազգային կառույցի ներկայացուցչի հետ գնալ Արցախ, տեղում ծանոթանալ իրավիճակին։
Կանայք հայտնել են, որ չեն պատրաստվում հետ գնալ, շարունակելու են ՄԱԿ գրասենյակի դիմաց սպասել հանդիպմանը։
«Իրենց բախտը բերել է․ մեզ ահաբեկիչներն են շրջափակում, իսկ իրենց՝ խաղաղ բնակիչներ։ Չենք թողի տուն գնան։ Մտնում ես ՄԱԿ-ի կոնվենցիաները, կայուն զարգացման դրույթները կարդում ես, կարծես թե իրենք հատուկ դա խախտում են»,- ասել է ակցիայի մասնակից Սիրանույշ Սարգսյանը։
Արցախցի կանանցից բացի՝ ՄԱԿ գրասենյակի դիմաց են նաև այնտեղ Երևանի կենտրոնից քայլերթով շարժված քաղաքացիները։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն ի պատասխան ՌԴ, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ հարցման հոկտեմբերի 19-ին քննարկելու է իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։

Women from Artsakh (Nagorno-Karabakh) rallied in front of UN office in Yerevan on Monday, October 19, demanding that the representative of the organization in Armenia voice a substantive position on the Nagorno-Karabakh conflict and visit Stepanakert to learn about the situation on the ground.
Several women from among the peaceful demonstrations were invited inside the building and were told that their demands would be presented to UN Armenia representatives at 5:00 pm.
Liana Adamyan, a demonstrator, said that during their short meeting the women demanded that the representative of the international organization learns about the situation on the ground.
The women informed that they are not going anywhere and will instead wait for the meeting in front of UN office.
“We are surrounded by terrorists. They (the Azerbaijani side – Ed.) are deliberately violating UN conventions and provisions of sustainable development," said Siranush Sargsyan, another demonstrator.
In response to a request from Russia, France and U.S., the UN Security Council will discuss the situation of Nagorno Karabakh on Monday. The closed consultation will start at 3:00 pm New York time (11:00 pm Yerevan time).