Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի ղեկավար Տաթևիկ Ռևազյանը հայտնել է, որ կայացել է ԱՄՆ-ից Հայաստան հումանիտար բեռ տեղափոխող Qatar Airways-ի թռիչքը, որին ավելի վաղ Թուրքիան խոչընդոտում էր:
Նա նշել է, որ ավիաընկերությունը հոկտեմբերի 15-ին չեղարկել էր LAX-EVN թռիչքը Թուրքիայի կողմից իր օդային տարածքով անցնելու թույլտվություն չստանալու համար: ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն դիմել էր EuroControl-ին, և արդեն հոկտեմբերի 19-ին ինքնաթիռը ժանանել է՝ անցնելով Թուրքիայի օդային տարածքով:
100 տոննայանոց հումանիտար բեռն ամերիկահայ համայնքի կողմից է, որն ուղարկվում էր ԼՂ-ում պատերազմից տուժած խաղաղ բնակիչների համար:

Самолет Qatar Airways с гуманитарным грузом из США, собранным местными армянами для мирных жителей Арцаха, пострадавших из-за агрессии Азербайджана, 19 октября приземлился в Ереване. Об этом сообщила глава Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян.
Самолет с грузом должен был пересечь воздушное пространство Турции 15 октября, однако Анкара создала препятствия. Комитет гражданской авиации Армении обратился в организацию по безопасности воздушной навигации EuroControl, вопрос удалось уладить и самолет пролетел через воздушное пространство Турции.
По словам Ревазян, грузоперевозка в конце концов стала возможна благодаря неустанным усилиям комитета и армянской общины США.