Հայաստանն ու Ադրբեջանը պարտավորվել են Եվրախորհրդի առջև՝ հետևել մարդու իրավունքների պաշտպանությանն իրենց երկրներում, ինչպես նաև խաղաղ ճանապարհով կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը, հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը Եվրոպայի խորհրդի անդամներ են: Երկու երկիրն էլ պարտավորվել են լուծել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով: Եվ երկու երկիրն էլ պարտավոր են պահպանել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան: Այս ոլորտում մարդու իրավունքների հարգումը կենսական և իրավական պարտավորություն է», – ասել է նա:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ հակամարտությունների և տարածքային վեճերի լուծումն իր կազմակերպության իրավասությունների մեջ չէ՝ ընդգծելով նաև, որ իր մանդատի առաջնահերթություններից է համարում վիճահարույց տարածքներում մարդու իրավունքների պահպանման խնդրի կարգավորումը:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Դանիել Հոլթգենն իր հերթին թվիթերյան իր միկրոբլոգում հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է պահպանեն Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմը և վերադառնան բանակցային գործընթացին։

Armenia and Azerbaijan have committed before the Council of Europe to the protection of human rights in their countries, as well as to achieving a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, CoE Secretary General Marija Pejčinović Burić said in Moscow on Monday, October 19.
"Regardless of politics, people living there should enjoy the same rights, democracy and the rule of law as any other European," the Secretary General said, according to RFE/RL Armenian Service.
"The authorities have a responsibility to ensure that the Council of Europe is able to freely enter these territories in order to assess the situation on the ground and provide them with the best possible support."
A spokesman for Pejčinović Burić, Daniel Holtgen said in a tweet that "after continued armed conflict last week with many civilian casualties we reiterate our concern over an escalating humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh and call on all sides to respect the ceasefire of 10 October and return to the negotiation table."