Հայաստանն ու Ադրբեջանը պարտավորվել են Եվրախորհրդի առջև՝ հետևել մարդու իրավունքների պաշտպանությանն իրենց երկրներում, ինչպես նաև խաղաղ ճանապարհով կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը, հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչը, փոխանցում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը Եվրոպայի խորհրդի անդամներ են: Երկու երկիրն էլ պարտավորվել են լուծել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով: Եվ երկու երկիրն էլ պարտավոր են պահպանել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան: Այս ոլորտում մարդու իրավունքների հարգումը կենսական և իրավական պարտավորություն է», – ասել է նա:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ հակամարտությունների և տարածքային վեճերի լուծումն իր կազմակերպության իրավասությունների մեջ չէ՝ ընդգծելով նաև, որ իր մանդատի առաջնահերթություններից է համարում վիճահարույց տարածքներում մարդու իրավունքների պահպանման խնդրի կարգավորումը:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Դանիել Հոլթգենն իր հերթին թվիթերյան իր միկրոբլոգում հայտարարել է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է պահպանեն Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմը և վերադառնան բանակցային գործընթացին։

Армения и Азербайджан взяли на себя обязательства перед Советом Европы по защите прав человека в своих странах, а также по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявила 19 октября генеральный секретарь Совета Европы (СЕ) Мария Пейчинович-Бурич, выступая в Институте международных отношений в Москве.
«Армения и Азербайджан – члены Совета Европы, и обе страны обязались урегулировать конфликт мирным путем, а также следовать Европейской конвенции о правах человека. Это крайне важно», – подчеркнула генсек СЕ, отметив, что в контексте этого конфликта на первый план вновь выходит вопрос защиты прав человека, пишет Радио Азатутюн.
«Независимо от политики, люди, живущие там, должны пользоваться такими же правами, демократией и верховенством закона, что и любой другой европеец. Власти обязаны обеспечить, чтобы Совет Европы имел возможность беспрепятственно въезжать на эти территории, чтобы оценить ситуацию на местах и оказать им максимально возможную поддержку», – заявила Пейчинович-Бурич.
Представитель генерального секретаря Совета Европы Даниэль Хольтген, в свою очередь, написал в своем микроблоге в Twitter, что Армения и Азербайджан должны сохранить режим прекращения огня в Нагорном Карабахе и вернуться к переговорному процессу.