Հոկտեմբերի 19-ին Արցախի Պաշտպանության բանակը ցուցադրել է հակաօդային պաշտպանության ուժերի կողմից խոցված ադրբեջանական հերթական անօդաչու թռչող սարքը։
Սա, ըստ էության, հայկական ուժերի կողմից հայտնի թուրքական արտադրության առաջին Bayraktar ԱԹՍ-ի խոցումն է։
Տեսանյութում ցուցադրվում են անօդաչու սարքի բաղադրիչ կանադական արտադրության Wescam CMX 15D տեսախցիկը և թուրքերեն «Հոսանքի և հաղորդակցության մալուխ» գրությամբ մալուխը։
Կանադական արտադրության Wescam CMX 15D տեսախցիկը։
Թուրքերեն գրությամբ հոսանքի ու հաղոդակցության մալուխը։
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը տեսանյութին կից հաղորդագրությունում տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 19-ին Արցախում ծավալված մարտերի արդյունքում ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումները խոցել են 5 անօդաչու թռչող սարք:
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախում ադրբեջանական կողմից ակտիվ կիրառվող Թուրքիային պատկանող Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերն արտադրվում են Թուրքիայում, սակայն որոշ բաղադրիչներ, ինչպիսիք են, օրինակ՝ L3 Wescam MX-15D տեսախցիկը և ընկալող-հաղորդող սարքերը, ներմուծվում են Կանադայից։

The Defense Army of Nagorno-Karabakh (Artsakh) has published footage of the wreckage of a Turkish Bayraktar TB2 drone, which belonged to the Azerbaijani Armed Forces and was shot down by the Armenian troops in the conflict zone.
The video features a Canada-produced Wescam CMX 15D Gimbal Turret, as well as a power and communication cable with a Turkish-language inscription.
After the first reports emerged of Turkish drones being used to target civilian populations in Karabakh, Canada halted military export permits to Turkey.
The Wescam CMX 15D Gimbal Turret camera
The power and communication cable
According to Armenian Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan, the Karabakh army shot down five Azerbaijani drones on Monday, October 19.