Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի գծով կոմիտեի ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչովը՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ կողմից հակաահաբեկչական գործողության անցկացման հավանականությանը, հայտարարել է, որ ՀՀ-ն պետք է պաշտոնապես դիմի ՌԴ-ին սիրիացի գրոհայինների ենթադրյալ մասնակցության կապակցությամբ, գրում է Lenta.ru-ն։
Ըստ Կոսաչովի՝ պետք է նաև գնահատվեն վտանգն ու բոլոր ռիսկերը, որ կառաջանան նման գործողության դեպքում։ Կոսաչովը հավելել է, որ դեռևս վաղաժամ է որևէ կանխատեսում անել Ռուսաստանի գործողությունների վերաբերյալ։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր․ «Ակնհայտ է, որ պարտված ահաբեկչական խմբավորումներից անհատներ կամ խմբեր Լեռնային Ղարաբաղից պարզապես տեղափոխվում են Ռուսաստան, քանի որ ՌԴ-ն ընկալում են որպես թշնամի՝ այնպես, ինչպես ԼՂ-ն կամ Հայաստանը։ Սա արդեն բոլորովին այլ իրավիճակ է, կարծում եմ, որ Ռուսաստանն ունի լեգիտիմ իրավունք և հիմքեր՝ արձագանքելու այս իրավիճակին»։

The head of the International Affairs Committee of Russia's Federation Council, Konstantin Kosachev, has said that Armenia has to officially ask Russia regarding the participation of Syrian militants in the Nagorno-Karabakh conflict for a Russian anti-terrorism operation in the region.
Kosachev noted that the danger and risks of such an operation must also be assessed, according to Lenta.ru.
The Senator stressed though that it is too early to make any predictions about Russia's actions.
Kosachev's comments came after Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Russia has a legitimate right and reasons to react to Turkey and Azerbaijan's transfer of terrorist mercenaries from Syria to the Karabakh conflict zone.