Այն երկրները, որոնք Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի համար անհրաժեշտ բաղադրամասեր են մատակարարում Թուրքիային, պետք է հետևեն Կանադայի օրինակին և կասեցնեն հետագա մատակարարումները, ֆեյսբուքյան էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձանագրելով, որ Արցախում խոցվել է այդ ԱԹՍ-ն։
Ավելի վաղ Կանադան սառեցրել էր ռազմական տեխնոլոգիաների վաճառքը Թուրքիային, քանի որ դրանք օգտագործվում էին Արցախի դեմ պատերազմում ու նաև խաղաղ բնակչության դեմ։
Փաշինյանը նշել է, որ սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում պաշտպանության բանակը թուրքական մեկ տասնյակ Bayraktar անօդաչու թռչող սարք է խոցել, սակայն դրանցից ոչ մեկը ՊԲ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում չի ընկել։
«Կարծես վերջապես Bayraktar-ի բեկորներ ունենք, ինչից ակնհայտ է դառնում, որ այն արտադրվել է սեպտեմբերին, իսկ գերժամանակակից տեսախցիկը Կանադայում արտադրվել է հունիսին: Ինչով է սա կարևոր. կոնկրետ փաստով ապացուցվում է Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունն Արցախի դեմ մղվող ահաբեկչական պատերազմում և դրա նախապատրաստություններին»,- գրել է նա։
Հոկտեմբերի 19-ին Արցախի Պաշտպանության բանակը ցուցադրել է հակաօդային պաշտպանության ուժերի կողմից խոցված ադրբեջանական հերթական անօդաչու թռչող սարքը, որը թուրքական արտադրության էր ու կանադական մասերով։

20 Октябрь 2020 - 13:35 AMT
За время войны в зоне карабахского конфликта Армия обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) сбила около десятка турецких БПЛА «Байрактар». Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Вечером 19 октября Армия обороны Арцаха продемонстрировала обломки сбитого в небе республики беспилотника. По кадрам было очевидно, что АО НКР удалось сбить ударный беспилотник Bayraktar TB2, применяемый Азербайджаном и Турцией против армян.
Премьер отметил, что до 19 октября ни одно из поврежденных устройств не падало в районах, находящихся под контролем Армии обороны Арцаха. По словам Пашиняна, обломки сбитого БПЛА показывают, что он был произведен в сентябре, а ультрасовременная камера была произведена в Канаде в июне.
«Почему это так важно? Этот факт доказывает прямое участие Турции в террористической войне против Арцаха и в ее подготовке. И те страны, которые поставляют Турции части для «Байрактара», должны последовать примеру Канады и остановить дальнейшие поставки», – подчеркнул Пашинян.
Ранее Канада ввела эмбарго на поставки вооружения в Турцию из-за использования канадских датчиков в турецких БПЛА, которые турки и азербайджанцы применяют против мирных жотелей Арцаха.
Министерство обороны Армении также подтвердило, что беспилотник, сбитый 19 октября подразделением ПВО Армии обороны Арцаха, был турецким ударным БПЛА Bayraktar TB2. Пресс-секретарь МО Армении Шушан Степанян сообщила, что камера дистанционного управления сбитого БПЛА была модели L-3 WESCAM CMX-15D. Она была произведена в июне 2020 года канадской компанией WESCAM и установлена на Bayraktar TB2 в сентябре. Общее время работы БПЛА составило 31 час.