Այն երկրները, որոնք Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի համար անհրաժեշտ բաղադրամասեր են մատակարարում Թուրքիային, պետք է հետևեն Կանադայի օրինակին և կասեցնեն հետագա մատակարարումները, ֆեյսբուքյան էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձանագրելով, որ Արցախում խոցվել է այդ ԱԹՍ-ն։
Ավելի վաղ Կանադան սառեցրել էր ռազմական տեխնոլոգիաների վաճառքը Թուրքիային, քանի որ դրանք օգտագործվում էին Արցախի դեմ պատերազմում ու նաև խաղաղ բնակչության դեմ։
Փաշինյանը նշել է, որ սեպտեմբերի 27-ից Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում պաշտպանության բանակը թուրքական մեկ տասնյակ Bayraktar անօդաչու թռչող սարք է խոցել, սակայն դրանցից ոչ մեկը ՊԲ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում չի ընկել։
«Կարծես վերջապես Bayraktar-ի բեկորներ ունենք, ինչից ակնհայտ է դառնում, որ այն արտադրվել է սեպտեմբերին, իսկ գերժամանակակից տեսախցիկը Կանադայում արտադրվել է հունիսին: Ինչով է սա կարևոր. կոնկրետ փաստով ապացուցվում է Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունն Արցախի դեմ մղվող ահաբեկչական պատերազմում և դրա նախապատրաստություններին»,- գրել է նա։
Հոկտեմբերի 19-ին Արցախի Պաշտպանության բանակը ցուցադրել է հակաօդային պաշտպանության ուժերի կողմից խոցված ադրբեջանական հերթական անօդաչու թռչող սարքը, որը թուրքական արտադրության էր ու կանադական մասերով։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has urged countries supplying Turkey with the components of Bayraktar drones to suspend future shipments, given that the UAVs are being used to strike Armenian positions and civilian settlement in Karabakh.
Pashinyan said Tuesday, October 20 that the Karabakh troops have downed at least 10 Bayrakdar drones since the beginning of hostilities on September 27, and only one of them has landed on the Armenian soil.
"What makes this so important is that this is more evidence of Turkey’s direct engagement in preparations and the terrorist fight against Artsakh," Pashinyan said.
Canada suspended arms exports to Turkey as it investigates the use of Canadian technology in the Karabakh conflict, and the Armenian PM is calling for everyone else to follow suit.
The Turkish drone shot down by Nagorno-Karabakh troops on Monday had operated a total of 31 hours, Armenian Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan said Tuesday.
"The optics and sensor pod mounted on the Turkish Bayraktar TB2 Unmanned Combat Aerial Vehicle is an L3 WESCAM CMX-15D model, designed by WESCAM in Ontario, Canada, a subsidiary of L3Harris Technologies," Stepanyan said.