Ավստրալական Ռայդի քաղաքային խորհուրդը դատապարտել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից Արցախի բնիկ հայ բնակչության դեմ հարձակումները և Ավստրալիային հորդորել է ճանաչել ԱՀ անկախությունը, փոխանցում է տեղի հայ դատի հանձնախումբը։
Ռայդի քաղաքային խորհուրդը նշել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչումը և բնակչության ինքնորոշումը հակամարտության միակ մշտական լուծումն են։
Քաղաքապետ Ջերոմ Լաքսալի և խորհրդական Սարգիս Յեդելյանի համատեղ ջանքերով ներկայացված միջնորդությունը քննարկվել է հոկտեմբերի 20-ին՝ վերահաստատելով նաև քաղաքի՝ 2018-ին Արցախը ճանաչելու որոշումը։
Քաղաքային խորհուրդը նաև $5000 է նվիրաբերել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով Հայաստանին ու Արցախին հումանիտար օգնություն ցույց տալու համար։
«Մեր Դաշնային Կառավարությունը պետք է միանա Ռայդ քաղաքին՝ դատապարտելով թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան։ Նրանց ու մեդիայի լռությունը խրախուսում է էքսպանսիոնիստ դիկտատորներին՝ ռմբակոծելու էթնիկ հայ բնակչությանը, գլխատելու ռազմագերիներին և ահաբեկչություն տարածելու»,- ասել է քաղաքապետի խորհրդական Յեդելյանը։
Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում Արցախի անկախությունը ճանաչել են նաև ֆրանսիական Լիմոնե, Վիեն, Ալֆորվիլ քաղաքները, իտալական Միլանը։

The City of Ryde Council in Australia has unanimously passed a motion condemning Azerbaijan and Turkey for their attacks against the indigenous Armenian population of Artsakh (Nagorno-Karabakh) and called on the Australian Government to recognize the Republic of Artsakh, reported the Armenian National Committee of Australia (ANC-AU).
The motion, jointly moved by Mayor Jerome Laxale and Councillor Sarkis Yedelian in the council meeting held on Tuesday, October 20, reaffirmed the City of Ryde's 2018 recognition of the Republic of Artsakh's independence, while touching on its 2019 Friendship City establishment with the capital of Artsakh, Stepanakert.
Through their motion, the City of Ryde donated $5,000 to the All-Armenia Fund to help those in Armenia and Artsakh impacted by Azerbaijan's aggression.
"The City of Ryde stands united with our local Armenian-Australian community," said Mayor Laxale.
"As sister city of beautiful Stepanakert, the City of Ryde condemns what Turkey and Azerbaijan are doing and request that the Australian Government stand with us in condemnation of these actions," he added.