ՀՀ երրորդ նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը բրիտանական «The Independent պարբերականին տված հարցազրույցում քննադատել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակազմն ու նրա կողմից սանձազերծված պատերազմը խելահեղություն անվանել։
Սարգսյանն ընդգծել է, որ քաղաքացիական բնակչությունը վճարում է Ալիևի խելահեղ երազանքի համար։
«Այս հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով կամ ցանկացած այլ ձևով, որը կարող է ստիպել հայերին լքել իրենց տները Լեռնային Ղարաբաղում: Խաղաղությունը պետք է հաստատվի բացառապես բանակցությունների միջոցով»,-ասել է Սարգսյանը։
Ըստ նրա` Ադրբեջանի նախագահը շարունակաբար խոստացել է իր ժողովրդին, որ երբ ցանկանան, կարող են շատ արագ գրավել Արցախը։ Սակայն հիմա նրանք օգտագործում են իրենց զինանոցում առկա բոլոր զենքերը` ներառյալ Թուրքիայի կողմից ուղարկված ԱԹՍ-ներ և վարձկաններին, սակայն երեք շաբաթվա ընթացքում նրանց հաջողվել է ընդամենը մեկ ուղղությամբ բավականին խորանալ։
Սարգսյանն ասել է, որ թուրքական անօդաչու թռչող սարքերը ոչ միայն մեծ աջակցություն են ցուցաբերում ադրբեջանական հարձակումներին, այլև վկայում են, որ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ որոշումներն ընդունվում են համատեղ:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե Սարգսյանին հաջողվել է 25 տարվա ընթացքում զսպել հակամարտությունը, բայց նրա իրավահաջորդի իշխանության օրոք արդեն երկու մեծ բախում է տեղի ունեցել, Սարգսյանն ասել է, որ նպատակահարմար չի գտնում մեկնաբանել Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների գործողությունները, ընդգծելով, որ Հայաստանն առերեսվում է արտաքին ագրեսիայի հետ, ուստի պետք է ներսում համախմբված լինել։
«Կարող եմ ասել, որ այս հակամարտությունը երբեք չի եղել սառեցված, անգամ եթե մեզ հաջողվել է երաշխավորել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունը։ Փոքր մասշտաբներով, սակայն Ադրբեջանը բոլոր այս տարիներին շարունակել է հարձակվել մեզ վրա։ Իրական խաղաղությունը միայն հնարավոր է բանակցությունների միջոցով»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։

Former Armenian President Serzh Sargsyan has said that the conflict in Nagorno-Karabakh has never been frozen as Azerbaijan kept attacking throughout those years.
In an interview with The Independent, Sargsyan said the war is "madness" and civilians are paying for Azerbaijani President Ilham Aliyev’s "insane dream".
"The president of Azerbaijan has repeatedly promised to his people that his army can conquer Nagorno-Karabakh very quickly,” he said. “Now they are using all weapons at their disposal, including drones and mercenaries sent by Turkey. Yet in three weeks of fighting, they could progress only in one district and this does not mean the end of the war.”
Sargysan blamed Azerbaijan for sabotaging any hope of peace. “This conflict was never really a frozen conflict, even though we managed to guarantee the security of Armenia and the Nagorno-Karabakh,” he said. “On a smaller scale, Azerbaijan kept attacking us throughout these years.”
The boisterous support of Azerbaijan by Turkey in the conflict has been decisive, he said. “The current war against Nagorno-Karabakh comes with an unprecedented level of joint preparation by Azerbaijan and Turkey,” he said. “Turkish drones are the backbone of Azerbaijan’s attack. One can conclude that the decisions about the military action are taken jointly.”
“This conflict is not resolved, partially because of the lack of trust,” he said. “I strongly believe that direct negotiations with Aliyev are a big mistake for the simple reason that Azerbaijan will never agree to the independence of Nagorno-Karabakh.”
Asked what he would say to his Azerbaijani counterparts, Sargsyan said: “This conflict cannot be solved with military means or with any solution that would drive Armenians from their homes in Nagorno-Karabakh. Peace needs to come through negotiations.”