Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Բրյուսել: Այցի ընթացքում նախատեսվում են հանդիպումներ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ:
Հանդիպումները տեղի են ունենալու նախագահ Սարգսյանի նախաձեռնությամբ:
Եվրոպական կառույցների ղեկավարների հետ Հայաստանի նախագահը նախատեսում է քննարկել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի և դրանում Թուրքիայի բացահայտ ներգրավվածության հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության սահմանային բնակավայրերի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի հրետակոծման փաստերը:
Ակնկալվում է, որ ՆԱՏՕ-ի և եվրոպական կառույցների ղեկավարության կողմից կարվի հնարավոր ամեն ինչ՝ Ադրբեջանի և ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար, ինչը հնարավորություն կտա կյանքի կոչել հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:

Президент Армении Армен Саркисян 21 октября с рабочим визитом вылетел в Брюссель для встреч с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом, верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем, председателем Европейского совета Шарлем Мишелем и другими высокопоставленными должностными лицами. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
С руководителями европейских структур президент Армении должен обсудить вопросы, касающиеся военной агрессии, развязанной Азербайджаном в отношении Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), и явной вовлеченностью в нее Турции. Он представит факты обстрелов приграничных мирных населенных пунктов Республики Армения с азербайджанской стороны.
Ожидается, что руководство НАТО и европейских структур сделают все возможное для прекращения военных действий со стороны Азербайджана и Турции – члена НАТО, что позволит реализовать достигнутые договоренности о прекращении огня.