Հոկտեմբերի լույս 21-ի գիշերվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտության գոտում իրադրությունը եղել է հարաբերական կայուն-լարված: Առանձին հատվածներում շարունակվել են փոխհրաձգությունները, հրետանային մենամարտերը, տեղեկացնում է Պաշտպանության բանակը։
Լուսադեմին, կրկին անգամ խախտելով հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածությունները, թշնամական ուժերը կրակի տակ են առել Մարտակերտ քաղաքի ու շրջակա գյուղերի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
Ներկայումս տեղային նշանակության մարտեր են ընթանում ճակատային գծի հյուսիսային և հարավային ուղղություններում: ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների կողմից հարավային հատվածում խփվել է հակառակորդի մեկ ինքնաթիռ:

Бои местного значения идут в северном и южном направлениях линии фронта в зоне карабахского конфликта. Об этом сообщила пресс-служба Минобороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
Отмечается, что подразделения противовоздушной обороны Армии обороны НКР в южном направлении сбили один самолет ВС Азербайджана.
Оперативно-тактическая ситуация находится под контролем подразделений Армии обороны.
Как говорится в сообщении, в течение ночи на 21 октября ситуация в зоне конфликта была относительно стабильно напряженной. В отдельных участках продолжались перестрелки, артиллерийские бои.
На рассвете, вновь нарушив договоренности о гуманитарном прекращении огня, враждебные силы обстреляли гражданскую инфраструктуру города Мартакерт и окрестных деревень.