Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն հայտարարել է, որ Մոսկվան ողջունում է ՌԴ մայրաքաղաքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ «հանդիպելու ցանկությունը»։ Այս մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը։
PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը տեղեկացրեց, որ այս պահին Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպում, առավել ևս՝ դրա օր և վայր, նախատեսված չէ։
«Ողջունելու այդ հայտարարությունը թերևս հիմնված է զուտ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հարցազրույցներում հնչած պատասխանների հիման վրա։ Հարցազրույցում վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել և տեսականորեն չի բացառել, որ կարող է թե Մոսկվայում, թե այլ երկրում հանդիպում լինել, բայց այս պահին որևէ հիմք չկա խոսելու, որ կոնկրետ օր կամ կոնկրետ վայր կա հանդիպման համար»,- մասնավորապես, ասաց Գևորգյանը։
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը ՏԱՍՍ գործակալությանը հարցազրույցում պատրաստակամություն էր հայտնել մեկնել Ռուսաստանի մայրաքաղաք՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպումներ ունենալու և բանակցելու։
Նույն գործակալության հետ զրույցում անձամբ Մոսկվա գնալու և կարգավորման ճանապարհներ գտնելու պատրաստակամություն էր հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Այնուամենայնիվ, նա բազմաթիվ նախապայմաններ էր նշել՝ բանակցությունների անցնելուց առաջ:

Moscow welcomes the "wish" of the leaders of Armenia and Azerbaijan to meet in Moscow, said Russian Deputy Foreign Minister Andrey Rudenko said Wednesday, October 21, according to TASS.
Also Wednesday, Armenian Prime Minister's spokeswoman Mane Gevorgyan told PanARMENIAN.Net that no meeting between PM Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev is scheduled.
"[Rudenko's] announcement is probably based on statements made by the Armenian Prime Minister and the Azerbaijani President in previous interviews," Gevorgyan said.
"In his interview, the Prime Minister expressed readiness and theoretically did not rule out that a meeting might be held in Moscow or some other place. At the moment, though, there is no reason to say that a specific day or place for a meeting has been agreed upon."
Pashinyan and Aliyev expressed readiness to travel to Moscow for finding a solution for the conflict. The Azerbaijani President, however, put forward a number of preconditions before the start of possible negotiations.