Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում ահաբեկիչների ներկայությունը սպառնալիք է, և տարածաշրջանային երկրները պետք է ավելի լուրջ մոտենան այդ խնդրին, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Իրան» օրաթերթին հարցազրույցում:
Վարչապետը նշել է՝ միջազգային մակարդակով հաստատվել է, որ ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար Սիրիայից վարձկան ահաբեկիչներ են տեղափոխվում տարածաշրջան Թուրքիայի միջոցով։ Փաշինյանի խոսքով՝ Թուրքիայի՝ տարածաշրջան բերած ահաբեկիչները լրջագույն վտանգ են ստեղծում։
«Ցավոք, տարածաշրջանային երկրներն այս իրողությանը չեն դրսևորել լուրջ հակազդեցություն: Կասկածից վեր է, որ արտաքին ահաբեկիչների ներկայությունը ստեղծելու է այնպիսի սպառնալիքներ, որոնց տարածաշրջանային հետևանքներն ապագայում են երևալու: Տարածաշրջանային երկրները պետք է ավելի լուրջ մոտենան այս խնդրին»,- նշել է Փաշինյանը:
Թուրքիան ռազմական ակտիվ ներկայություն ունի Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում․ թուրքական զորքերն աջակցություն են ցույց տալիս Ադրբեջանին, իսկ այդ երկիրը Լիբիայից ու Սիրիայից վարձկաններ է բերել՝ ԼՂ-ում կռվելու։ Ավելի վաղ հայկական կողմը հրապարակել էր երկու վարձկանի խոսակցության ձայանգրությունը, որտեղ նրանք քննարկում էին նաև Իրանի տարածք անցնելու հնարավորությունը։

The presence of terrorists in war unleashed by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh is a threat, and countries of the region should have a more serious approach to it, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with Iran Daily.
The Prime Minister noted that it has been internationally proved that Syrian terrorist mercenaries are being transferred to the region through Turkey to participate in the war. According to him, the terrorists deployed by Turkey are a serious threat to the region.
“It is unfortunate that the countries of the region have not reacted seriously to this fact. It is beyond any doubt that the presence of foreign terrorists will pose threats, with regional repercussions to be seen in the future. The countries of the region should take this issue more seriously”, mentioned Pashinyan.
Turkey has active military presence in the war against Artsakh. Turkish troops support Azerbaijan, also by transferring mercenaries from Libya and Syria to fight against Nagorno-Karabakh.