Մոսկվայում հոկտեմբերի 20-ին և 21-ին տեղի են ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի առանձին հանդիպումներն ՀՀ ու Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Զոհրաբ Մնացականյանի ու Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Այդ մասին տեղեկացնում է Ռւոսաստանի ԱԳՆ-ն։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ Մնացականյան-Բայրամով հանդիպում Մոսկվայում այս պահին օրակարգում չկա։
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են անհետաձգելի հարցեր՝ կապված ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադարի հաստատման վերաբերյալ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման և հակամարտության կայուն կարգավորման համար պայմաններ ստեղծելու հետ։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov held separate meetings with his Armenian and Azerbaijani counterparts Zohrab Mnatsakanyan and Jeyhun Bayramov in Moscow on October 20 and 21, the Russian Foreign Ministry reveals.
During the meetings, parties discussed urgent issues related to the implementation of the previously reached ceasefire agreements in the zone of the Nagorno-Karabakh conflict and the creation of conditions for the sustainable settlement of the conflict.
It was reported earlier that U.S. Secretary of State Mike Pompeo will hold separate meetings with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan on October 23 in Washington, DC. In addition, the foreign ministers will hold meetings with the co-chairs of the OSCE Minsk Group.