Հայաստանը պատրաստ է եղել և այժմ էլ պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղի հարցի խաղաղ կարգավորմանը՝ այս փուլում ԼՂ հարցը դիվանագիտական լուծում չունի Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճի հետևանքով։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակ Մանե Գևորգյանը՝ անդրադառնալով վարչապետի ելույթին։
Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 21-ի իր տեսաուղերձում հայտարարել է, որ առնվազն այս փուլում դիվանագիտական լուծում Ղարաբաղի հակամարտությունը չունի, քանի որ Ադրբեջանն ասում է, որ որևէ այլ բանի, բացի Ղարաբաղի կապիտուլացիայից, համաձայն չէ։
«ՀՀ վարչապետն իր ելույթում ընդգծել է, որ Հայաստանը միշտ էլ պատրաստ է եղել ԼՂ հարցի փոխզիջումային լուծման և այսօր էլ պատրաստ է: Վարչապետը պատրաստակամություն է հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպել Մոսկվայում: Հայաստանը պատրաստ է եղել և պատրաստ է ԼՂ հարցի խաղաղ կարգավորմանը և բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների և մասնավորապես՝ ՌԴ միջնորդական ջանքերը։ Ադրբեջանը հարցի լուծման հիմնական գործոնը համարում է ռազմական ուժը և շարունակաբար խախտում է հրադադարի մասին պայմանավորվածությունները: Ըստ այդմ, հայ ժողովուրդը պետք է կոնսոլիդացնի իր պաշտպանական ներուժը՝ դիվանագիտական ճակատում իր ասելիքը պաշտպանելու հնարավորություն ունենալու համար։ Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս, այդ թվում վերջին օրերին ընդգծել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է փոխզիջման հիման վրա բանակցային գործընթացին, բայց պրակտիկան ցույց է տվել, որ այս տրամաբանությունն անընդունելի է Ադրբեջանի համար»,-ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետի խոսնակը հիշեցրել է նաև վարչապետի հայտնի թեզը, ըստ որի՝ ԼՂ հակամարտության լուծումը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Արցախի ժողովրդի համար, Ադրբեջանի ժողովրդի համար։ «Նմանատիպ որեւէ հայտարարություն, այդ թվում փոխզիջման վերաբերյալ, Ալիևի կողմից չի հնչել»,-հավելել է նա։

Armenia was and remains ready for a peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict, Mane Gevorgyan, a spokesperson for the Prime Minister of Armenia, has said, according to Armenpress.
Her comments came after PM Pashinyan said Wednesday, October 21 that the Karabakh conflict has no diplomatic solution at this stage as Azerbaijan says Baku is not ready for anything else but the capitulation of Karabakh.
"Prime Minister Pashinyan emphasized in his speech that Armenia has always been ready for a compromise-based solution to the Nagorno Karabakh conflict, and is ready today too. The Prime Minister has also expressed readiness to meet with the Azerbaijani president in Moscow. Armenia was and remains ready for a peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict and highly appreciates the mediation efforts of the OSCE Minsk Group co-chairing countries, particularly Russia", Gevorgyan said.
She added that Azerbaijan thinks military power is the key factor for solving the issue and continuously violates the ceasefire agreements.
"Given this, the Armenian people must consolidate their potential for being able to protect their position on the diplomatic arena", the PM's spokesperson said.