ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, Բրյուսելում՝ ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հանդիպմանը անդրադառնալով ԼՂ իրավիճակին, ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն այս հակամարտության մաս չի կազմում և խորապես մտահոգված է հրադադարի շարունակվող խախտումներով, որոնք մարդկային կյանքեր են խլել։
Նա հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ի և միջազգային անվտանգության համար կարևոր է, որ ռազմական գործողությունները դադարեցվեն, դադարեն տառապանքներն, ու գտնվի խաղաղ կարգավորում։ «Կենսական կարևորություն ունի այն, որ բոլոր կողմերն այժմ զսպվածություն ցուցաբերեն, հետևեն հրադադարին և լարվածության թուլացմանը»,-ասել է նա։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն իր մտահոգությունն է հայտնել ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերվող բացահայտ ռազմաքաղաքական աջակցության առնչությամբ:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգն անհանգստություն է հայտնել իրավիճակի վերաբերյալ և առանձնապես՝ քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու առնչությամբ՝ հույս հայտնելով, որ կողմերը կհարգեն հրադադարի վերաբերյալ պայմանավորվածությունները և կվերադառնան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ բանակցային սեղանի շուրջ։
Հանդիպումից հետո Արմեն Սարգսյանն ու Յենս Ստոլտենբերգը հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարությամբ:
«Քաղաքացիական բնակչության ցանկացած թիրախավորում անընդունելի է և պետք է դադարեցվի։ Բոլորը պետք է աշխատեն՝ հասնելու խնդրի կայուն քաղաքական լուծման։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է վերսկսեն բանակցությունները՝ հասնելու ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը շարունակում են լինել կարևոր»,-ասել է Ստոլտենբերգը։
Արմեն Սարգսյանն իր խոսքում նշել է. «Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն համագործակցության պատմություն ունեն, և այս բոլոր տարիներին Հայաստանը լավ գործընկեր է եղել։ Մենք մեր խաղաղապահներն ունենք Կոսովոյում և Աֆղանստանում, որոնք պայքարում են իսլամիստական ահաբեկչության դեմ։
Լինելով ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում՝ կցանկանայի մտահոգությունները հայտնել, որովհետև, այնտեղ կա երրորդ կողմ, որը քաղաքական, դիվանագիտական և ռազմական աջակցություն է ցուցաբերում Ադրբեջանին։ Այդ երրորդ կողմը ներգրավված է այդ գործողություններում։ Երրորդ կողմ, որն աջակցել և այս տարածաշրջան է բերել իսլամիստ ահաբեկիչների։ Եվ, ցավոք, այդ երրորդ կողմը ՆԱՏՕ-ի անդամ է։ Այստեղ լինելով՝ ես չէի կարող չխոսել այդ երրորդ կողմի մասին, որը Թուրքիան է։ Կարծում եմ, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիրը՝ Թուրքիան, պետք է դադարի լինել այս հակամարտության մաս և հավատարիմ մնա հրադադարին, հասկանա, որ պետք է գտնվի խաղաղ լուծում։ Այդ դեպքում, կարծում եմ, հրադադար կհաստատվի, և դրանից հետո մենք կկարողանանք վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ, և, ի վերջո, կգտնենք հակամարտության խաղաղ լուծում»։

NATO Secretary General Jens Stoltenberg has said the the organization is not involved in the Nagorno-Karabakh conflict and is deeply concerned by violations of the ceasefire, which have caused tragic loss of life.
At a meeting with Armenian President Armen Sarkissian at NATO Headquarters on Wednesday, October 21, Stoltenberg said it is important for NATO and the international security that hostilities end, the suffering stops, and a peaceful solution is found.
“It is vital that all parties now show restraint, observe the ceasefire, and de-escalate the tension”, he stressed.
President Sarkissian expressed concern over the blatant military-political assistance provided by NATO member Turkey to Azerbaijan.
Following the meeting, Sarkissian and Stoltenberg made a statement to the press.
“Any targeting of civilians is unacceptable and must stop. Armenia and Azerbaijan must resume negotiations towards a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. The efforts of the co-chairs of the OSCE Minsk Group are key,” said Stoltenberg.
Sargsyan reminded that Armenia and NATO have a history of cooperation: "Armenia has been a good partner all these years. We have peacekeepers in Kosovo and Afghanistan, who are fighting against Islamist terrorism.
“Being at NATO headquarters, I would like to express my concerns, since there is a third party there that provides political, diplomatic and military assistance to Azerbaijan. A third party that supported and brought Islamist terrorists to this region. And, unfortunately, that third party is a member of NATO. Being here, I could not help but talk about that third party, which is Turkey. I think that the NATO member country, Turkey, must stop being a part of this conflict, adhere to the ceasefire and understand that a peaceful solution must be found.”