Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հույս է հայտնել հոկտեմբերի 23-ին Վաշինգտոնում ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ առանձին հանդիպումներից հետո նոր զինադադար հաստատելու հնարավորության մասին։ Այդ մասին հյուպատոսն ասել է Լոս Անջելեսում մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Բայբուրդյանը հիշեցրել է, որ զինադադարի 2 փորձ եղավ՝ մեկը՝ հոկտեմբերի 10-ին, մյուսը՝ 18-ին, որոնք Ադրբեջանը չպահպանեց։ Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերիֆիկացիոն մեխանիզմների ներդնումից, որոնք հնարավորություն կտան արձանագրել, թե ով է խախտում հրադադարը։
«Հայկական կողմը շատ կարևոր է համարում այդպիսի մեխանիզմի հաստատումը»,- ասել է նա։
Հյուպատոսը նշել է նաև, որ ԱՄՆ վարչակազմը պետք է ավելի գործնական քայլեր անի՝ Թուրքիային սաստելու համար։
«Մենք գործ ունենք թուրքական ագրեսիայի հետ, ոչ միայն Թուրքիայի մասնակցության, այլև անմիջական ագրեսիայի։ Թուրքիան խնդիր է դրել իր ազդեցությունն ընդլայնել տարածաշրջանում հայերի էթնիկ զտման միջոցով։ Թուրքիան ձգտում է Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր դառնալ, բայց այդ երկիրը կողմնակալ է այս հակամարտությունում, և անթույլատրելի է դրա մասնակցությունն այդ ձևաչափին»,- ասել է նա։
«Համանախագահ երկրները՝ ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան ձգտում են, որ ներկա ձևաչափը պահպանվի»,- ասել է նա։
Հոկտեմբերի 23-ին Վաշինգտոնում նախատեսված է Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումն ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ։Պոմպեոն հանդիպում կունենա նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։

Armenian Consul General in Los Angeles Armen Baibourtian said Thursday, October 22 that U.S. Secretary of State Mike Pompeo has expressed hope for the possible establishment of a new ceasefire in Nagorno-Karabakh, after separate meetings with the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan on October 23 in Washington.
Baibourtian reminded about the previous two attempts at establishing truce – the first on October 10 and the second on October 18 – which Azerbaijan did not honor. He added that Azerbaijan refuses to introduce verification mechanisms, which would reveal which side is violating the ceasefire.
“The Armenian party prioritizes the establishment of such a mechanism”, he told a press conference in Los Angeles, adding that the U.S. administration should take more practical actions to restrain Turkey.
“We are dealing with Turkish aggression – not only with Turkish participation, but also its direct aggression. Turkey seeks to expand its influence in the region through ethnic cleansing of Armenians. Turkey wishes to become co-chairing country of the Minsk Group, yet the country is biased in this conflict and its involvement in that format is inacceptable.
“The co-chairing countries – Russia, the U.S. and France – are trying to keep the current format intact”, he said.