ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ բանակցություններում շատ լավ առաջընթացի մասին ու նշել, որ իրենք կօգնեն հայերին:
«Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ։ Այնտեղ շատ լավ մարդիկ են ապրում։ Շատ նպատակասլաց, անհավանական մարդիկ են։ Տեսնենք, թե ինչ կլինի: Այս երկրում շատ հայեր են ապրում, նրանք հրաշալի մարդիկ են, և մենք կօգնենք նրանց», – ասել է Թրամփը։
Արձագանքելով հարցին, թե ինքն արդյոք շփվել է Հայաստանի կամ Ադրբեջանի առաջնորդների հետ, Թրամփը պատասխանել է՝ «Չեմ ուզում խոսել»:

President Donald Trump said Friday, October 23 that the U.S. will help the Armenians, noting that "really good progress" has been made in efforts aimed ending the war in Nagorno-Karabakh.
"We are working with Armenia, we have a very good relationship with Armenia. They are very good people, they are so dedicated, they are incredible people. We'll see what happens," Trump told a White House briefing on Friday.
"I think really good progress is being made with respect to that. We have a lot of people living in the country originally from Armenia, and they are great people. And we're gonna help them."