Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղեկություններով՝ կան անհետ կորած քաղաքացիական անձինք, և, հաշվի առնելով այն ձեռագիրը, որն ակնհայտ է բազմաթիվ ապացույցների հիման վրա, վտանգը մեծ է, որ այդ անձինք զոհվել են, ենթարկվել խոշտանգումների և այլ ռազմական հանցագործությունների։ Այս մասին հայտարարել է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Ընդհանուր զոհվել է 37 քաղաքացիական, վիրավորվել` 118։ Նրանց թիվն արագ չի աճում, քանի որ արցախցիները հիմնականում չեն լքում ապաստարանները։
Նրա խոսքով՝ նախնական վերլուծությամբ՝ Արցախում ադրբեջանական զինուժի հարվածներից 10,500-ի մոտ մասնավոր սեփականություն է վնասվել կամ ամբողջությամբ ոչնչացվել, 1500-ից ավելի ենթակառուցված վնասվել է կամ ոչնչացվել, ավելի քան 1100 շարժական գույք վնասվել։
Նա միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական սոցցանցերում հայտնվող տեսանյութերին, որոնցում երևում են ժնևյան կոնվենցիայով սահմանված ռազմագերիների իրավունքների խախտումներ, դիակների խոշտանգումներ և այլ պատերազմական հանցագործություններ։
Բեգլարյանը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են կենսական նշանակության ճանապարհներ և այլ ենթակառուցվածքներ, որպեսզի խորացնեն հումանիտար աղետը քաղաքացիական բնակչության շրջանում, մասնավորապես` փորձում են Արցախը և Հայաստանն իրար կապող Բերձորի ճանապարհը կրակի տակ պահել և հնարավորինս խաթարել հումանիտար մեծ նշանակություն ունեցող հաղորդակցությունը հայկական երկու պետության միջև։

The Human Rights Defender of Artsakh (Nagorno-Karabakh) has reported on several missing civilians who he said may have been killed, tortured and subjected to other war crimes.
Ombudsman Artak Beglaryan said Saturday, October 24 that 37 residents of Artsakh have been killed in Azerbaijan's aggression, and 118 others have been wounded. These numbers, he said, do not grow quickly because civilians almost never leave the underground shelters.
According to Beglaryan, some 10,500 properties, more than 1500 infrastructure buildings and over 1100 units of movable property have been damaged or destroyed in Azerbaijan's attacks.
The Human Rights Defender also drew the international community's attention to videos published by Azerbaijani social media users, which show the torture and humiliation of Armenian prisoners of war by Azeri troops, the mutilation of corpses and other war crimes, in gross violations of the Geneva Conventions.
In videos published almost two weeks ago, Azerbaijani soldiers filmed themselves torturing two Karabakh prisoners of war, one of them a civilian, and then brutally murdered them. Other POWs are being humiliated too. Furthermore, several civilians, including a young disabled man, were killed in Azerbaijan's infiltrations attempts in Karabakh.