Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղեկություններով՝ կան անհետ կորած քաղաքացիական անձինք, և, հաշվի առնելով այն ձեռագիրը, որն ակնհայտ է բազմաթիվ ապացույցների հիման վրա, վտանգը մեծ է, որ այդ անձինք զոհվել են, ենթարկվել խոշտանգումների և այլ ռազմական հանցագործությունների։ Այս մասին հայտարարել է Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Ընդհանուր զոհվել է 37 քաղաքացիական, վիրավորվել` 118։ Նրանց թիվն արագ չի աճում, քանի որ արցախցիները հիմնականում չեն լքում ապաստարանները։
Նրա խոսքով՝ նախնական վերլուծությամբ՝ Արցախում ադրբեջանական զինուժի հարվածներից 10,500-ի մոտ մասնավոր սեփականություն է վնասվել կամ ամբողջությամբ ոչնչացվել, 1500-ից ավելի ենթակառուցված վնասվել է կամ ոչնչացվել, ավելի քան 1100 շարժական գույք վնասվել։
Նա միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել ադրբեջանական սոցցանցերում հայտնվող տեսանյութերին, որոնցում երևում են ժնևյան կոնվենցիայով սահմանված ռազմագերիների իրավունքների խախտումներ, դիակների խոշտանգումներ և այլ պատերազմական հանցագործություններ։
Բեգլարյանը տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են կենսական նշանակության ճանապարհներ և այլ ենթակառուցվածքներ, որպեսզի խորացնեն հումանիտար աղետը քաղաքացիական բնակչության շրջանում, մասնավորապես` փորձում են Արցախը և Հայաստանն իրար կապող Բերձորի ճանապարհը կրակի տակ պահել և հնարավորինս խաթարել հումանիտար մեծ նշանակություն ունեցող հաղորդակցությունը հայկական երկու պետության միջև։

24 Октябрь 2020 - 10:35 AMT
Пропавшие без вести мирные жители Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) могли стать жертвами военных преступлений ВС Азербайджана. Об этом заявил омбудсмен Арцаха Артак Бегларян.
По его словам, гражданские лица Арцаха находятся под угрозой с учетом инцидента в Гадруте, когда мирные граждане были убиты. Бегларян отметил, что среди мирного населения есть без вести пропавшие.
«Учитывая почерк противника, опасность велика, что и эти мирные жители погибли, подверглись пыткам или стали жертвами других военных преступлений», – отметил Бегларян.
С начала военных действий в Карабахе вследствие азербайджанской агрессии погибли 37 мирных жителей, ранены – 118 гражданских лиц. Еще 3 мирных жителя были убиты на территории Армении.
По предварительным данным, в Арцахе повреждено около 10,500 единиц собственности – жилых домов, магазинов. Свыше 1500 объектов инфраструктуры повреждено или уничтожено, включая также общественные и производственные объекты.