Հոկտեմբերի 23-ին աշխատանքային այցով Միացյալ Նահանգներում գտնվող արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա) ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ, փոխանցում են ԱԳՆ-ից:
Կողմերը վերահաստատել են ռազմական գործողությունների դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման և վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի անհապաղ հաստատումը:
Նախարար Մնացականյանը խորը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից՝ հոկտեմբերի 10-ին և 17-ին կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնությունների տապալման առնչությամբ և ընդգծել, որ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի նկրտումները մարտահրավեր են ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Ընդգծվել է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում խաղաղ գործընթացը շարունակելու անհրաժեշտությունը:

Находившийся с рабочим визитом в США министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Эндрю Шофером (США), Стефаном Висконти (Франция) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. Об этом сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
Собеседники коснулись оперативной ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта. Мнацаканян выразил глубокую озабоченность по поводу провала Азербайджаном договоренностей о прекращении огня, достигнутых 10 и 17 октября, и подчеркнул, что стремление Азербайджана разрешить конфликт военным путем является вызовом для всего региона.
Стороны подтвердили выполнение достигнутых договоренностей о прекращении боевых действий и немедленное установление стабильного прекращения огня, обеспечиваемого верификационными механизмами. Отмечается, что подчеркнута необходимость продолжения мирного процесса исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.