ԱՄՆ-ն փորձում է համոզել Ադրբեջանին, որ համաձայնվի Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի հաստատմանը, հայտարարել է Միացյալ Նահանգների նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ռոբերտ Օ'Բրայենը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Օ'Բրայենի այս հայտարարությունը բացահայտում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի խոսքերին, թե պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է հրադադարի, ինչպես և միշտ, հերթական սուտն է։ Ալիևը նշել էր, որ իրենք պատրաստ են համաձայնեցնել կրակի դադարեցումը, եթե միայն Հայաստանն ընդունի կարգավորման իրենց սկզբունքերը։
«Նախագահի հանձնարարությամբ մենք ամբողջ հանգստյան օրերն անցկացրել ենք՝ փորձելով միջնորդել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը: Հայաստանը համաձայնել է դադարացնել կրակը, Ադրբեջանը՝ դեռ ոչ: Մենք դրդում ենք նրանց դա անել»,- ասել է նա։
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ Ադբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո երկու անգամ՝ պաշտոնական Մոսկվայի ու Փարիզի միջնորդությամբ, հրադադարի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, երկուսն էլ ադրբեջանական կողմը խախտել է։
Հոկտեմբերի 23-ին էլ Թուրքիայում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանությունն էր նախազգուշացում տարածել ահաբեկչական գրոհի վտանգի մասին: Թուրքիան ԼՂ հակամարտության գոտի է տարել Լիբիայից ու Սիրիայից ահաբեկիչների, որոնք կռվում են ադրբեջանական բանակի կազմում։

United States President Donald Trump's National Security Advisor Robert O'Brien has said that Armenia has accepted a ceasefire in Nagorno-Karabakh, while Azerbaijan has not.
Talking to "Face the Nation" on CBSNews.com on Sunday, October 25, O'Brien said White House officials, under the president's direction, spent the entire weekend trying to broker peace between Armenia and Azerbaijan.
"And Armenia has accepted a ceasefire. Azerbaijan has not yet. We're pushing them to do so," the official said.
The Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers traveled to Washington for separate meetings with the Secretary of State, Mike Pompeo, on October 23. The sides have already agreed on a humanitarian truce twice before but Azerbaijan blatantly violates the ceasefire to strike Armenian settlements and civilian infrastructure.